Србија

Многе народне кухиње пред затварањем јер нема новца за куповину хране

НАРОДНА кухиња ми је била једини начин да прехраним себе и малолетног сина, јер сам остала без посла, а социјална помоћ није довољна ни за најнужније потребе. Како ћемо даље, не могу ни да замислим. Било ме је срамота да станем у ред за оброк, али морало се – каже Стана М. (43) из Ниша.

У овом граду, како су надлежни недавно и најавили, народна кухиња је затворена због недостатка новца у локалном буџету. Око 5.300 најсиромашнијих Нишлија остало је без јединог дневног оброка.

– Проблем су новац и превелики број корисника. И поред сиромаштва, нисмо их очекивали толико. Почели смо са 3.000, стигли до 5.300, а наговештај је да ће их наредних месеци бити око 7.000 – каже члан градског већа задужен за социјалу Бранислав Ранђеловић.

Јако лоша ситуација је и у Куршумлији, где је, по речима председника тамошњег Црвеног крста Миломира Николића, питање тренутка кад ће најсиромашнији остати без хране.

– Имамо 950 корисника, што је 10 одсто свих грађана Куршумлије – каже Николић. – Деце до 14 година је 250. Остало су стари, немоћни, инвалиди… Проблеми трају већ годину дана, када је износ који нам даје општина прво смањен, а од јула не добијамо ништа.

БРОЈ КОРИСНИКА РАСТЕ ВЕЋИНА народних кухиња за десетак дана завршава летњу паузу. У многима ће број корисника бити већи.
У Суботици их има 1.100, али су процене да је број сиромашних три пута већи.
У врањској кухињи припремаће се уместо 300, 450 оброка, а у припреми је и покретање кухиње у Врањској Бањи, која не ради од 2000.
У једној од најсиромашнијих општина, Трговишту, на заједничком казану је 300 људи.
Неизвесна је и судбина заједничке кухиње у Сремским Карловцима, где се оброци не спремају још од 1. марта.

– Све зависи од тога да ли ће локална самоуправа моћи да нам обезбеди око 400.000 динара месечно за енергенте, плате кувара и друге режијске трошкове – каже за „Новости“ Драгана Кљајић, секретар Црвеног крста у том граду. – На 8.000 становника имамо 200 корисника, што је највећи проценат у Србији.

Претходних месеци било је питање и да ли ће поново радити народна кухиња у Ади, у којој се храни око 100 најсиромашнијих. Вилмош Крижан, секретар тамошњег Црвеног крста, каже да ће се то у септембру ипак догодити, јер је са локалном самоуправом договорено да са 200.000 динара месечно финансира режијске трошкове.

– У 24 народне кухиње у покрајини храни се око 10.000 људи, али се процењује да су потреба двоструко веће – каже Вера Жарковић из Црвеног крста Војводине. – Да не говоримо о преосталој 21 општини које их немају и у којима 7.300 најугроженијих, једном годишње, добија помоћ у намирницама из Републичких робних резерви.

Црвени крст у целој земљи координира рад 75 народних кухиња за 34.660 корисника, од чега је више од 11.000 деце. Куповину десет основних намирница финансира Влада, а општине плаћају режије, енергете, плате… Донатора је све мање.

– Кухиње наилазе на различите тешкоће, а најчешће општине определе новац у буџету, али га не дистрибуирају редовно. До сад смо то разговорима успели да решимо – каже Јелена Радојичић из Црвеног крста Србије.

Да је постојећи број казана премали показује податак да је у Србији 180 општина са 700.000 сиромашних, док је 100.000 испод границе сиромаштва.

– Број корисника лане је повећан за око 4.000 у односу на 2011, али ми не отварамо кухиње ако су процене да оне не могу да опстану дуже од месец – два.

Активисти Црвеног крста се сналазе, па се дешава да могу да покрију 700 оброка, а јави се дупло више људи. Онда петочланој породици дају оброк за троје, да га подели.

– Две трећине наших корисника изјавило је да им је то једини оброк у току дана. После бомбардовања народне кухиње су прехрањивале 100.000 људи. Број гладних није пао, само више нема страних донатора да то финансирају.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Ukinuti narodnu kuhinju u Novom Brdu pa sredstva preusmeriti u narodne kuhinje po Srbiji.Ja sam iz Gnjilana i znam da 99 posto korisnika te kuhinje nije im mesto tu,svi oni imaju duple socijale,decije dodatke,pa cak inemackih i svajcarskih penzionera,kad im se sakupe sva primanja ispadne om preko 50000 dinara.to je sramno,gladan je narod u Srbiji a ne na Kosovu.Nama je potrebna sloboda i da nam resi vlast iz Srbije problm oko registarskih tablica,mi nismo gladni.

  2. Од 2000. године су ПОЛИТИЧКЕ….. почели са ПРОГРАМОМ уништавања СРБИЈЕ… Да је то истина, чињенице које су доказ су последице узрока…

    Жалосно је да се од једне државе, створило ово што је данас. А то није смело да се деси…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!