Удружење потрошача Ефектива оптужило је сва три мобилна оператера и провајдере интернета да на различите начине обмањују потрошаче и крше законе. И Националној организацији потрошача грађани се жале на оператере – највише на износ рачуна и на исправност уређаја који се купују уз пакет. Оператери нису желели да коментаришу те оптужбе, али за неке од прекршаја већ су стигле правоснажне пресуде у корист потрошача.
Грађани имају различита искуства са својим мобилним мрежама. Једни кажу да се интернет брзо потроши. „Уплатиш интернет, то ти оде за један позив у којем причаш минут-два“, каже једна Београђанка. Има и оних који сматрају да су услови коректни и не осећају се преварено.
У Ефективи наводе више облика преваре: куповина телефона за динар, заокруживање рачуна на започети минут, наплаћивање услуге 4Г и тамо где је нема и наплаћивање веће брзине интернета од оне коју вам обезбеде.
Када потрошач има примедбе на квалитет услуге, чест одговор је да он мора платити своју обавезу а услуга ће му бити пружена у складу са могућностима оператера.
Због тога потрошачи скупљају потписе за покретање колективне тужбе против оператера и провајдера, а постоји и прва судска пресуда у корист потрошача о раскиду уговора.
„Суд је пресудио да потрошач мора да плати оно што је до тог тренутка потрошио, али од тренутка када је раскинуо уговор, надаље није прихваћен захтев оператера да мора да плати преостали део по уговору“, каже Дејан Гавриловић, председник Организације потрошача „Ефектива“.
У Националној организацији потрошача сматрају да због нејасне правне ситуације треба бити опрезан.
„Савет је потрошачима да уколико нису спремни да испуне тај временски период или уколико нису сигурни, да не закључују уговоре са одређеним погодностима него да то буде месец за месец“, каже Никица Јовановић из Националне организације потрошача Србије.
Самовољно мењање одредби уговора
Нови Закон о електронским комуникацијама даје већа овлашћења регулаторној агенцији РАТЕЛ. Она ће моћи вансудски да решава бројне спорове који се најчешће односе на висину рачуна и самовољно мењање одредби уговора.
„Чекамо наравно један период да се усвоји закон и да видимо да ли заиста регулаторна агенција за електронске комуникације може одговарајућим надзором да утиче на то да ови приговори потрошача не буду свакодневна појава“, каже Никица Јовановић.
Удружење Народни парламент из Лесковца доказало је да „Телеком Србија“ крши права корисника, а Министарство телекомуникација наложило је том оператеру да прекине уговарање неправичних уговора.
Ако сумњате да вас оператер вара, своја права најлакше ћете заштитити уз помоћ Удружења потрошача. Без обзира на исход, такав спор одузеће вам само време, јер се таксе за спорове вредне до 500.000 динара, не плаћају.
Вестионлине, ртс.рс