ДО 2030. године Азија ће имати више глобалне моћи од Америке и Европе заједно, Кина ће престићи САД као највећа светска економија, али ће Американци бити енергетски независни. Први пут у историји, већину светске популације неће чинити сиромашни, а средња класа бројаће 3 милијарде људи и биће моћна. Ово су само неке од прогноза америчког Националног обавештајног савета “Глобални трендови 2030: алтернативни светови” објављених на 166 страница. Истраживања Савета сваке четири године подносе се директору националне обавештајне службе.
Свет каквим га овај савет види кроз две деценије није више онај у коме је Америка доминантна глобална сила, мада остаје водећа због наслеђених предности. Хегемонистичке силе више нема, јер је “униполарни моменат” настао после распада Совјетског Савеза – завршен. Следи пренос моћи са Запада на глобални Исток и Југ. Свеукупна моћ Азије пројектована је на основу величине популације, бруто домаћег производа, војне потрошње и улагања у технологију.
НОВИ ТЕРОРИСТИ ТАЛАС исламистичког тероризма опада и могао би да се оконча до 2030, али ће терористичке тактике опстати, указује студија. Нови актери, без обзира на мотивацију, могли би да пребаце фокус са масовних жртава на велике економске поремећаје, кроз – сајбер нападе.
У наредне две деценије, САД ће остварити енергетску независност захваљујући домаћој нафти и природном гасу. Осим Кине, за светску економију важни ће бити и Бразил, Колумбија, Индија, Индонезија, Нигерија, Јужна Африка и Турска. У привредама Европе, Јапана и Русије вероватно се наставља релативно спор пад.
Најмање 15 земаља биће под високим ризиком од “државне пропасти”, а међу њима су Авганистан, Пакистан, Бурунди, Руанда, Сомалија, Уганда и Јемен. Ризик од унутардржавних сукоба опашће у Латинској Америци, али ће остати висок у супсахарској Африци, деловима Блиског истока и јужне Азије и у неким азијскопацифичким острвским жариштима, док би будући ратови у Азији и на Блиском истоку могли да укључе и нуклеарно оружје.
Руководилац пројекта, Метју Буровс, рекао је да су резултати представљени у више од 20 земаља академским експертима, пословним лидерима, владиним званичницима и обавештајцима.
Новости