Аналитика

Моћни С-300: Што је Америка ратовала, ратовала је

Руски противавионски системи С-300 онемогућују америчким борбеним авионима да наносе авио-ударе и на тај начин из темеља утичу на војне планове Сједињених Америчких Држава. Ако Русија и Кина наставе да испоручују разним земљама најсавременије ПВО системе, велики број америчке авијације неће бити у стању да ратује, истиче аналитичар Дејв Маџамур.

Чињеница да је Русија укинула забрану испоруке ракетног система далеког домета С-300 Ирану у потпуности онемогућује бомбардовање нуклеарних објеката те земље, наводи лист „Дејли бист“.

Имајући у виду да ће Иран убудуће имати С-300, САД ће морати да се фокусира на своје малобројне „стелт“ авионе уколико та земља одлучи да направи нуклеарну бомбу.

Према мишљењу многобројних војних стручњака из САД, комплекси С-300 претварају комплетне области Ирана у беспилотне зоне за авионе као што су Ф-16 или Ф/А-18 Хорнет. Тренутно, аутор текста Дејв Маџамур сматра да једино бомбардери Б-2 Спирит, којих америчка војска има свега 20, као и ловци Ф-22 Рапртор могу безбедно да дејствују у областима који се чувају противавионским ракетама С-300.

Путин укинуо забрану испоруке противракетног система Ирану

Истовремено, ниједан борбени авион који се налази у поседу америчке војске не може претерано дуго да се задржава на територији Ирана. Како наводи лист, проблем је у томе што је С-300 мобилни противавионски систем и амерички пилоти не могу бити сигурни где се то одбрамбено постројење налази у датом тренутку.

Првобитна одлука о прекиду испуњавања уговора о испоруци „С-300“ Ирану била је донета ради подршке удруженим напорима „шесторке“ међународних посредника у преговорима о Иранском нуклеарном програму.

Песков: Нема правних ограничења за испоруке С-300

Поред тога, ракетни систем С-300 спречава и једностране акције израелске војске усмерене против Ирана све док Израел не добије америчке авионе Ф-35. Маџамур сматра и да Кремљ на овај начин даје Ирану сигнал да је готово са санкцијама, што је натерало Иран да започне преговоре о питању нуклеарног споразума, иако тај документ још увек није потписан.
Према речима неименованог извора из америчке војске, испоруке руског система С-300 другим земљама у потпуности мења војне планове САД.„Није реч само о Ирану. Ако Русија и Кина наставе да испоручују разним земљама најсавременије ПВО системе, велики број америчке авијације неће бити у стању да ратује“, истиче Маџамур.

Кина – први купац руског система С-400

На тај начин, пише лист, Русија шаље поруку у свет да и она има кеца у рукаву и да све западне земље то треба добро да знају.

Председник Русије Владимир Путин потписао је указ којим се укида забрана на испоруку ракетног система далеког домета С-300 Ирану. Амерички државни секретар Џон Кери, са друге стране, критиковао је намеру Русије да испоручује антиракетни систем Ирану, наводећи да би то могло угрозити план да се у оквиру коначног нуклеарног споразума потпуно укину санкције Ирану.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. petar porosenko je budala, dali iko zna sta on zapravo hoce. Putin njegove izjave i ne cita niti prati . taj zapadnjacki mostrum nezna sta prica. petar jebivjetar tera narod u propast.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!