У септембру 2005. године, тачније 17. септембра те године припадници специјалних снага британског САС-а (Special Airforce Service) ухапшени су у јужном Ираку у граду Басри у неозначеном цивилном аутомобилу пуном експлозива, оружја и комуникационе опреме а што је најзанимљивије код себе су имали и даљински детонатор за активирање експлозива. Они су били у цивилу преобучени и маскирани у локалне Арапе.
Ирачке снаге безбедности су те припаднике САС-а сматрали агентима провокаторима којима је циљ био даља дестабилизација Ирака кроз терористичке нападе на цивиле и цивилне циљеве. Званична верзија њиховог присуства у Басри тврди да су они били у извиђачкој мисији.
Ирачка верзија догађаја у Басри поводом хапшења припадника САС-а у цивилу у минираном аутомобилу пуном екплозива доста је другачија од оне званичне коју су заступале окупационе власти у Ираку а ту ирачку верзију присуства британског САС-а у Басри, јавности је саопштио посланик ирачког парламента Фатах Ел-Шејх у интервјуу Ал Џазири.
“Ако заиста желите да сазнате истину, онда треба прибећи ирачкој правди далеко од британских провокације против синова Басре, нарочито после онога што се десило данас када су синови Басре ухватили два не-Ирачана, који су Британци и који су били у аутомобилу типа кресида. Тај је аутомобил натоварен експлозивом и миниран а требало је да експлодира у центру града Басре на веома популарној пијаци где се окупља велики број становника. Међутим, синови града Басре су их ухапсили. Они [две не-Ирачана] су затим пуцали на људе тамо и убили неке од њих. Две ухапшене особе су сада у обавештајном одељењу ирачке службе безбедности у Басри, а њих тренутно у притвору држе припадници Националне гарде Ирака, али британске окупационе снаге и даље у обручу држе то обавештајно одељење у покушају да их ослободе од злочина.”
Два припадника САС-а ослободила је јединица САС-а која је упала у кућу где су они били затворени.
[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=rZRXlsXC1gg” hd=”1″]У мају 2009. године један од два припадника САС-а који су били ухапшени у Басри дао је интервју за новине у којима је тврдио да су се њих двојица (ухапшених) у ствари враћали са границе са Кувајтом до које су испратили двојцу припадника британске обавбештајне службе МИ6 и да им се приликом повратка у базу покварио аутомобил да би они потом отели такси и одвезли се у Басру где су их приликом уласка у град ухапсили на контролном пункту.
Закључите сами чија је верзија ове приче ближа истини. Оно што је чињенично стање које је утврдила ирачка полиција каже да су припадници САС-а били маскирани и преобучени у локалне арапе, да су нађени у аутомобили пуном експлозива, муниције, комуникационе опреме са даљинским детонатором за експлозив и да су на покушај легитимисања од стране ирачке полиције узвратили ватром да би приликом покушаја бекства били савладани и ухапшени од стране ирачке националне гарде и спроведни у затвор одакле су их из употребу силе ослободили.
Србија данас
Пичкице.