ЕвроАзија

Москва форсирано јача свој Западни војни округ да охлади усијане натовске главе

ОД ПОЧЕТКА 2016. године јединице Западног војног округа Русије добиле су више од хиљаду и по нових комада оружја. То је саопштио портпарол ЗВО Игор Мугинов.

Војне снаге на западу земље постале су лидер по количини испоручене војне технике.

Мугинов је открио да су војне снаге у ЗВО добиле нове авионе, хеликоптере, беспилотне летелице, патролна и инжењерска возила, радаре, артиљеријске системе, оклопна и неоклопљена возила. По његовим речима, до краја 2020. године удео модерне копнене, поморске и ваздухопловне технике требало би да достигне 70 одсто, а за поједине врсте оружја – и 100 одсто.

Копнене снаге ЗВО већ имају борбена возила пешадије БМП-3, оклопне транспортере БТР-82А, борбена возила „Тигар“ и „Тајфун“. Озбиљно појачање добиле су и ваздухопловне јединице у виду ловаца генерације 4++ Су-35, транспортно-јуришних хеликоптера Ми-8АМТШ „Терминатор“ и ударних хеликоптера Ми-28Н „Ноћној охотњик“ (Ноћни ловац) и Ми-35М „Крокодил“. Могућности беспилотне авијације су повећане захваљујући више нових летелица типа „Груша“, „Орлан“, „Гранат“, „Застава“, „Лејер“ и „Форпост“.

Количине технике испоручене Западном војном округу премашују показатеље у остала три војна округа Русије.

Према плановима које је објавило Министарство одбране РФ, Јужни и Централни војни округ ће у 2016. години добити 1.200 комада технике, а Источни тек нешто више од 700. Укупан удео нове технике у Оружаним снагама РФ требало би да порасте са садашњих 47 одсто на 54 одсто.

Западни војни округ, са штабом у Санкт Петербургу, формиран је 2010. године спајањем Московског и Лењинградског округа. У задатке ЗВО спада одбрана око половине европског дела РФ (26 региона). Најјужнији регион ЗВО је Вороњешка област, најсевернији – Република Карелија, а најисточнији – Костромска област. Такође, округ се граничи са Украјином, Белорусијом, Естонијом, Летонијом, Литванијом и Финском.

Од новембра 2015. године командант ЗВО је генерал-пуковник Андреј Картаполов, који је пре тога био начелник управе Главне оперативне управе Генералштаба. Њему је потчињено више од 80 састава дислоцираних на територији округа.

У ванредним ситуацијама, начелник ЗВО додатно преузима на себе управљање Пограничном службом Федералне службе безбедности, Националне гарде Русије и појединим деловима министарстава и служби (Министарства за ванредне ситуације, МУП и других).

Такође, Картаполову су потчињени Балтичка флота, војне снаге у Калињинграду и Оперативна група руских војних снага у Придњестровљу. У структуру ЗВО не улазе Ракетне стратешке снаге, Ваздушно-космичке снаге и Северна флота, за коју је 2014. године формирана Здружена стратешка команда „Север“.

У совјетско време територија ЗВО је била зона у дубини територије. Главне ударне снаге армије биле су дислоциране поред западних граница СССР и имале су сложенију структуру. На пример, 1980-тих година у том региону налазило се 16 војних округа, а 1991-1998. године – осам округа, са Калињинградом као посебним рејоном.

Данас је структура компактинија.

Најзвучнији догађај у историји Западног војног округа збио се 2016. године, када је министар одбране Сергеј Шојгу саопштио да ће поново бити формирана Прва тенковска армија.

Како тврде стручњаци Центра за анализа стратегија и технологија, рад на формирању тенковске армије са штабом у Баковки (у Подмосковљу) почео је још 2014. године. Тада је постављен задатак да се „оживи“ армијски састав створен 30. јануара 1943. године, који је ватрено крштење имао у Курској бици.

Након завршетка Другог светског рата, Прва тенковска армија је остала на територији Источне Немачке са штабом у Дрездену. Када су се снаге повлачиле из Немачке 1992-1993. године, управљање тенковском армијом је пребачено у Смоленск, а 1999. године армија је била расформирана.

Основу нове-старе армије чине гардијске Кантемировска тенковска и Таманска мотострељачка дивизија, као и 27-ма гардијска Севастопољска мотострељачка бригада.

Према информацијама из Министарства одбране Русије, армија је наоружана тенковима Т-72Б3, Т-80, БПМ-2 и 130 другом техником. Ударној моћи доприносе и артиљеријске и ракетне бригаде. Прва тенковска армија би ускоро требало да има на располагању тенкове Т-14 „Армата“ и борбена возила пешадије „Курганец“.

Приближно у исто време као и Прва тенковска армија, поново је формирана и 20-та гардијска армија, која је такође била дислоцирана у Демократској Републици Немачкој са штабом у граду Еберсвалде.

Сада се команда армије налази у Вороњежу. Двадесета армија се углавном састоји од мотострељачких дивизија предвиђених за што брже пребацивање снага на велика растојања.

Одлуку Министарства одбране Русије да створи две армије у ЗВО подржао је војни стручњак, магистар историјских наука Вадим Соловјов. По његовим речима, не ради се о повећању броја војника у ЗВО, пошто су армије формиране од већ постојећих састава. „Армија је оперативно-тактичка формација, која омогућава да се у краћем року на одређеном месту концентрише већи број војника“ – појаснио је за RT.

Соловјов сматра да, у условима јачања војне инфраструктуре NATO, изградње глобалног система ПРО и политичке конфронтације са Западом, Москва предузима адекватне мере на западним границама. По његовим речима, циљ модернизације војних снага у ЗВО је, између осталог, да се „охладе усијане натовске главе и обуздају њихови агресивни пориви“.

„Неким политичарима на Западу се чини да се Москва спрема за напад, када формира тенковску армаду и мобилну армију. Москва, несумњиво, демонстрира способност да зада смртоносни ударац, али то је важно чинити и ради политичких циљева. Данашња геополитичка ситуација нам, нажалост, налаже такве мере“ – нагласио је Соловјов.

Пише: Алексеј ЗАКВАСИН

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!