Азија

Москва наоружава Кину

Покушај Америке и ЕУ да изолује Русију довео је до проширења сарадње Москве са Пекингом и на војном плану. Јачање Кине изазива забринутост у Вашингтону, где настоје на превласти у пацифичком региону.
Још у новембру прошле године Анатолиј Исајкин, директор Рособоронекспорта, државне фирме која се бави извозом наоружања, саопштио је да је Кина прва земља која ће да купи руске противваздушне ракетне системе С-400. Уговор о томе потписан је у Пекингу. Генерал-пуковник у пензији Виктор Јесин тврди да С-400 нема премца у свету.

– Тај систем ће омогућити Кини да уништава сва савремена и перспективна средства ваздушно-космичког напада на удаљености до 400 километара. Многе земље заинтересоване су за С-400, али је Кина одавно тражила сагласност Русије да га купи. Кремљ се са тим сагласио узимајући у обзир међународну ситуацију. Русији тај посао одговара, јер везује Кину за себе. Она ће зависити од сервисирања и испорука резервних делова из Русије – појаснио је Јесин.

Детаљи уговора су непознати, али се претпоставља да је реч о цени од око две милијарде долара, што је највећи посао у историји војно-техничке сарадње Русије и Кине.

Међутим, Русија преноси и технологије Кини. Вицепремијер Дмитриј Рогозин у уторак је рекао да су Москва и Пекинг сагласили последње детаље о изградњи заједничког хеликоптера, па ће уговор бити потписан већ у мају. Кина ће инвестирати и Рогозин тврди да је посао комерцијалног карактера, иако је у руској влади задужен за одбрамбену индустрију.

Рогозин је најавио и заједничку изградњу са Кином путничког авиона на бази нове руске летелице МС-21, о чему већ преговара са кинеским вицепремијером Ван Јаном. У том послу постоји и губитник, а то је украјински произвођач авионских мотора из Запорожја Мотор Сич.

Наиме, режим у Кијеву забранио је извоз Русији опреме која може да се користи у војне сврхе. Мотор Сич покушава да се наметне у овом послу и испоручи моторе за руско-кинески авион. Рогозин, међутим, каже да ће се користити нови руски мотор који је на последњим испитивањима у Перму. Очекује се кинески вицепремијер Ван Јан посети Иркутски авијациони завод, где би била производња нове летелице.

На реду морнарица

Политиколог Владимир Јевсејев сматра да ће да се узнемири и Јапан, али не због С-400 него поводом Ратне морнарица Кине.
– Ако Русија испоручи Кини и крстареће ракете великог домета намењене дејствима на мору, Јапан ће реаговати бурније него на испоруку С-400 који је искључиво одбрамбено оружје – рекао је Јевсејев.

Конкуренти ГПС

Рогозин је најавио обједињавање руског навигационог система ГЛОНАСС са кинеским Бејдоуом. Он се у Новосибирску срео са директором кинеске Агенције Јан Цеуном и најавио заједнички развој нових технологија, сателитских система, градње космичких станица, али и уједначавања технолошких стандарда.

– Русија и Кина могу да изграде највећег конкурента сваком навигационом систему – рекао је Рогозин, а то се пре свега односи на амерички ГПС и ваздухопловне ВОР и НДБ.

 

И. К. – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!