БЕОГРАД – Мрежа за реституцију у Србији подржала је испитивање неправилности у приватизацијама предузећа и пренос државне имовине из руку “постојећих повлашћених структура” у руке изворних власника, саопштило је то удружење грађана за повраћај одузете имовине.
“Системска корупција у Србији представља тренутно највећу опасност, и као савесни грађани, подржавамо и подржаћемо сваки будући пренос државне, односно јавне имовине из руку постојеће партократије, криминалних и повлашћених структура у руке изворних власника,” наводи се у допису тог удружења, упућеном првом потпредседнику Владе Србије задуженом за одбрану, безбедност и борбу против корупције и криминала Александру Вучићу.
Мрежа за реституцију подржава пренос државне имовине у руке изворних власника између осталог и због чињенице да враћање имовине у натури не представља никакав трошак за пореске обвезнике – грађане Србије, већ додатни приход, наводи се у саопштењу.
Осудивши сваку узурпацију и крађу државне и јавне имовине и одбијање малобројних чистих инвеститора, Мрежа за реституцију у Србији упутила је молбу првом потпредседнику Владе Србије да осим случајева “такозваних спорних приватизација који су само последица системске корупције, посебну пажњу посвети испитивању узрока који су довели до таквих случајева”.
“Погубне последице изостанка суштинске приватизације, у протеклих 22 године, а посебно у последњих 11 година, на жалост осећа највећи број грађана Србије, изузев оних који су од почетка били организатори ове илузије о ‘Фиктивним’ приватизацијама у Србији” истиче се у саопштењу.
Системска корупција је, како се наводи, “пре свега, покушај озакоњења привилегија из тоталитарног времена, коју шачица повлашћених уз договор са појединцима из политичких партија, проглашава правима, и на тај начин ‘законито’ пљачка грађане Србије и државу Србију.”
Најбољи пример производа системске корупције, али и потенцијалног генератора пљачке до сада невиђених размера, представљају поједине одредбе Закона о планирању и изградњи из 2009. године, као и неусклађеност овог прописа са Законом о јавној својини и Законом о враћању одузете имовине и обештећењу.
Чињеница да скоро три године не постоји ни Формална обавеза да се макар попише шта се и колико грађевинског земљишта у државној своји поклања повлашћеним појединцима, на штету државе и свих њених грађана, као и да податке о томе не поседује ни један државни орган, не само да забрињава, већ представља потенцијал за ‘легалну’ пљачку која би могла стоструко превазићи размере свих досадашњих аФера о којима се могло чути у јавности, додаје се у саопштењу.
На апеле тог удружења, да се хитно измене и ускладе ова три прописа, пре свега због грађана Србије, али и због тога што су нам на то указали и Извештај Европске Комисије и Резолуција Европског Парламента, претходна Влада Мирка Цветковића није реаговала, што су грађани “наградили” на протеклим изборима, закључује се у саопштењу.
Танјуг