БЕОГРАД – Мрежа за реституцију Србије оценила је данас да су највећи нелегални градитељи у Србији „партијски контролисане локалне самоуправе, Република, јавна предузећа и разна привредна друштва која су под контролом партија, односно тајкуна“.
Како се наводи у саопштењу Мреже, та организација је Влади Србије упутила допис у, како тврде, вези најава да ће се у будућим изменама појединих закона „обезбедити поклањање земљишта у државној својини повлашћеним појединицима, као и са најавама усвајања такозваног Ауди закона“.
У допису који је Мрежа упутила влади наводи се да најаве да ће „узурпатори државне имовине“ бити у могућности да бесплатно и у кратком року добију грађевинско земљиште у државној својини „забрињавају сваког нормалног, одговорног и савесног грађанина Србије“.
„Насупрот вишегодишњем убеђивању и ФалсиФиковању чињеница о стварном стању у вези с поступцима легализације нелегално изграђених објеката, релевантни подаци недвосмислено показују да по обиму, вредности и количини грађења највећи нелегални градитељи у Србији нису обични грађани, како се то упорно покушава представити“, наводи се у допису који је Мрежа упутила влади.
Како сматрају у тој организацији, највећи нелегални градитељи у Србији су „партијски контролисане локалне самоуправе, Република, јавна предузећа и разна привредна друштва која су под контролом партија, односно тајкуна“.
У Мрежи тврде да је на територији београдске општине Стари град, од 1.085 поднетих захтева, 178 поднело једно привредно друштво – Лука Београд АД, што је више од 16 одсто регистрованих захтева, док су исти појединачни захтеви грађана чак и троструко регистровани.
Мрежа за реституцију наводи и да су од јавности „скриване инФормације“ да ће се пред посланицима ускоро наћи предлог за Формирање Агенција за управљање државном имовином – такозвани Ауди. Tа идеја, како додају, забрињава и представља „тоталну супротност прокланованим циљевима нове владе“.
„Уместо укидања штеточинске Агенције за приватизацију, спајање исте са Дирекцијом за имовину и другим телима чије надлежности се тичу државне имовине, могло би да представља покушај још једне ‘легализације’ незаконитих радњи које су спровођене у поступцима такозване приватизације ‘друштвеног’ капитала у последње 23 године“, додаје се у допису.
Танјуг