Министарство привреде упутило је апел штрајкачима у крагујевачком Фијату да буду свесни последица које може да има све ово што се у протекле две недеље дешава, пре свега, за Фијат, за град Крагујевац и целу Србију и позвала да се почну разговори с представницима компаније око решавања проблема за које радници сматрају да су важни.
„Влада Србије и Министарство привреде су били и остаће на располагању и Штрајкачком одбору и радницима Фијата 24 часа свакога дана у недељи што показује и податак да је било дана када смо сви заједно до дубоко у ноћ разговарали са синдикатима и тражили решење за ову ситуацију“, наводи се у саопштењу.
У разговорима са Штрајкачким одбором, Министарство привреде и председница Владе Србије су у више наврата инсистирали на разговору свих интересних страна у циљу решавања њихових захтева и изражена је апсолутна спремност да се подрже радници да се сва питања која сматрају важним отворе, наводи се у саопштењу.
Ту се посебно се мисли на анализу производног процеса и свих радних станица како би се, ако је потребно, оптимизовао производни процес да би радницима било лакше.
Потом да се у сарадњи са градом Крагујевцем реши превоз радника у вечерњим часовима, што је потврдио и градоначелник Крагујевца.
Да се уведе, како се наводи у саопштењу, „бонус ефикасности“ од 2017. године који ће се исплаћивати у фебруару сваке године за претходну годину и који ће ући у нове колективне уговоре о којима ће се одмах ући у преговоре.
Влада и Министарство додају и да ће се, и поред тога што је у последњих осам месеци Фијат обезбедио два повећања плата – у новембру 2016. и марту 2017. године, разговарати о додатном повећању плата.
У саопштењу се подсећа да је Штрајкачки одбор Фијата сматрао да је све ово недовољно, и једино на чему су инсистирали је да Влада гарантује основну плату од 45.000 динара, што није могуће у овом тренутку, у складу са Уставом и Законом.
„Министарство привреде и Влада Србије остају у потпуности посвећени да се са радницима Фијата нађе решење и да их, као што смо већ јасно рекли, подржимо да се о свим њиховима захтевима разговара. Фијат није важан само за раднике који у овој фабрици у Србији раде и њихове породице, већ и за целу Србију“, истиче се у саопштењу.
Министарство апелује на представнике радника и раднике у крагујевачком Фијату да буду свесни последица које може да има све ово што се у протекле две недеље дешава.
Бојимо се да кретање у овом правцу може имати велике последице за целу Србију, укључујући и кооперанте и друге фирме које сарађују са Фијатом, као и да се овако шаље неозбиљна порука свим потенцијалним инвеститорима, додаје се у саопштењу.
Министарство подсећа да су у току разговори за 53 пројекта који су вредни више од милијарду евра.
Фонет