Хроника

Му­ха­мед Да­хлан – Трговац оружјем и туђом несрећом, човек који је збли­жио Вучића и шеика Нахјана

Го­то­во не­за­па­же­но у ов­да­шњим ме­ди­ји­ма је у про­ле­ће 2013. го­ди­не про­шла вест да је пред­сед­ник То­ми­слав Ни­ко­лић уру­чио Ор­ден срп­ске за­ста­ве дру­гог сте­пе­на Му­ха­ме­ду Да­хла­ну. Лич­ни са­вет­ник пре­сто­ло­на­след­ни­ка Абу Да­би­ја и за­ме­ник вр­хов­ног ко­ман­дан­та ору­жа­них сна­га Ује­ди­ње­них Арап­ских Еми­ра­та ше­и­ка Му­ба­ра­ка Ал На­хја­на од­ли­ко­ва­ње је до­био за учвр­шћи­ва­ње ми­ро­љу­би­ве са­рад­ње и при­ја­тељ­ских од­но­са две зе­мље. 

Су­де­ћи по ука­зу пред­сед­ни­ка Ре­пу­бли­ке, Да­хлан је очи­глед­но по­мо­гао у ус­по­ста­вља­њу са­рад­ње од ко­је се оче­ку­је зна­тан до­при­нос ра­ста срп­ске еко­но­ми­је. Ми­сте­ри­ја о то­ме ка­ко је до­шло до са­рад­ње срп­ске вла­де с бо­га­тим ше­и­ци­ма тра­је од пр­ве на­ја­ве ин­ве­сти­ци­ја 2012. го­ди­не. Са­да­шњи пре­ми­јер, а та­да­шњи пр­ви пот­пред­сед­ник вла­де Алек­сан­дар Ву­чић при­чао је да је за­до­био сим­па­ти­је ше­и­ка Му­ха­ме­да бин За­је­да, пре­сто­ло­на­след­ни­ка Абу Да­би­ја, та­ко што му, за раз­ли­ку од свих дру­гих, ни­је ни­шта тра­жио. Ву­чић је ка­сни­је у јед­ном јав­ном обра­ћа­њу за­хва­лио пре­ми­је­ру Цр­не Го­ре Ми­лу Ђу­ка­но­ви­ћу „на ле­пим ре­чи­ма о Ср­би­ји у Ује­ди­ње­ним Арап­ским Еми­ра­ти­ма” , ди­рект­но га озна­чив­ши као јед­ног од глав­них по­сред­ни­ка у об­но­вље­ној са­рад­њи. Да­хла­на, ко­га је Ни­ко­лић од­ли­ко­вао, ни­ко од упу­ће­них у де­та­ље по­сло­ва ни­кад ни­је ни спо­ме­нуо, чак ни у не­зва­нич­ним раз­го­во­ри­ма.

Томислав Николић одликује Мухамеда Дахлана (ФОТО: Танјуг)
Томислав Николић одликује Мухамеда Дахлана (ФОТО: Танјуг)

О Да­хла­ну су мно­ги у Бе­о­гра­ду по­че­ли да се рас­пи­ту­ју тек на­кон што је пор­тал „Mid­dle East Eye” , ко­ји на ен­гле­ском об­ја­вљу­је ве­сти у ве­зи с Бли­ским ис­то­ком, про­шле не­де­ље озна­чио упра­во ње­га као кључ­ног по­сред­ни­ка. Пор­тал је об­ја­вио да је Да­хлан чо­век ко­ји је за­слу­жан за по­бољ­ша­ње за­хлад­не­лих од­но­са из­ме­ђу две др­жа­ве, на­кон што су Еми­ра­ти 2008. го­ди­не при­зна­ли Ко­со­во.

Тек по­сле то­га при­ме­ти­ли смо да Да­хлан ни­је био „чо­век из сен­ке” , већ да се мо­же ви­де­ти на ско­ро свим фо­то­гра­фи­ја­ма ше­и­ко­вих по­се­та Бе­о­гра­ду. На њи­ма се углав­ном на­ла­зи иза ше­и­ка Му­ха­ме­да. Та­ко је, на при­мер, усли­кан при­ли­ком ше­и­ко­ве по­се­те ста­ди­о­ну Цр­ве­не зве­зде, за­тим и на кон­фе­рен­ци­ји за но­ви­на­ре у Вла­ди Ср­би­је. У ка­квој је то ве­зи Да­хлан са Ђу­ка­но­ви­ћем и ко је у ства­ри чо­век ко­ји је збли­жио Ср­би­ју и Еми­ра­те, „По­ли­ти­ка” је по­ку­ша­ла да от­кри­је.

Ро­ђен је 1961. го­ди­не у из­бе­глич­кој по­ро­ди­ци из Ха­ма­ме. По­ли­ти­ком је по­чео да се ба­ви као ти­неј­џер, па је у 20. го­ди­ни по­ма­гао у осни­ва­њу бор­бе­ног по­кре­та Фа­тах у Га­зи.

ФОТО: Танјуг
ФОТО: Танјуг

Од та­да је, чи­ни се, је­ди­но про­ме­на у ње­го­вом жи­во­ту кон­стант­на. Имао је во­де­ћу уло­гу у по­кре­ту, па је од 1981. до 1986. био хап­шен чак 11 пу­та. Био је ме­ђу пр­вим Па­ле­стин­ци­ма ко­ји је уче­ство­вао у устан­ку про­тив Изра­е­ла. Због то­га је, ка­ко пи­ше у јед­ној од де­пе­ша ко­је је об­ја­вио „Ви­ки­ликс”, 1988. прог­нан у Ту­нис. По по­врат­ку во­дио је Ор­га­ни­за­ци­ју за без­бед­ност у по­ја­су Га­зе све до 2002. ка­да је под­нео остав­ку. Био је са­вет­ник за на­ци­о­нал­ну без­бед­ност Ја­се­ра Ара­фа­та до 2002. ка­да су се због не­сла­га­ња раз­и­шли. Име­но­ван је за па­ле­стин­ског ми­ни­стра од­бра­не 2003, а за ми­ни­стра ци­вил­них по­сло­ва иза­бран је 2005. го­ди­не. Ову би­о­гра­фи­ју је Да­хлан сам до­ста­вио аме­рич­ким ди­пло­ма­та­ма, а мо­же се ви­де­ти на „Ви­ки­лик­су”.

Ме­ђу арап­ским све­том по­знат је и по то­ме што је ор­га­ни­зо­вао нај­ве­ћи ми­тинг при­ста­ли­ца Фа­та­ха 2007. го­ди­не, али је ка­сни­је био пред­став­ник у пре­го­во­ри­ма ко­ји су ре­зул­ти­ра­ли спо­ра­зу­мом са Ха­ма­сом, где су се обе стра­не до­го­во­ри­ле да за­у­ста­ве вој­не су­ко­бе и фор­ми­ра­ју вла­ду на­ци­о­нал­ног је­дин­ства.

У мар­ту 2007. Мах­муд Абас име­но­вао га је за во­ђу Са­ве­та за на­ци­о­нал­ну без­бед­ност ка­ко би над­гле­дао све сна­ге без­бед­но­сти на па­ле­стин­ској те­ри­то­ри­ји.

Ме­ђу­тим, уз аме­рич­ку по­моћ, Да­хлан је ор­га­ни­зо­вао па­ра­вој­не је­ди­ни­це од не­ко­ли­ко хи­ља­да бо­ра­ца и ло­би­рао у Изра­е­лу да Фа­та­хо­ве сна­ге до­би­ју ве­ли­ку ко­ли­чи­ну оруж­ја и му­ни­ци­је за бор­бу про­тив Ха­ма­са. Ме­ђу­тим, иза­бра­на вла­да Ха­ма­са пред­у­хи­три­ла је овај по­тез из­вр­шив­ши кон­тра­у­дар. То је ре­зул­ти­ра­ло остав­ком на ме­сту са­вет­ни­ка за на­ци­о­нал­ну без­бед­ност. А док је Да­хлан био од­су­тан, то­ком бор­би ко­је су усле­ди­ле, ње­го­ву ку­ћу је сру­шио Ха­мас, а ње­го­ве сна­ге су прог­на­не из Га­зе.

Ра­до ви­ђен са­го­вор­ник аме­рич­ких ди­пло­ма­та

А где је Да­хлан на­шао уто­чи­ште от­кри­ва јед­на де­пе­ша на „Ви­ки­лик­су”. Остав­ку на ме­сту во­ђе Са­ве­та за на­ци­о­нал­ну без­бед­ност Да­хлан је по­слао из Цр­не Го­ре и то из Ин­сти­ту­та за фи­зи­кал­ну ме­ди­ци­ну, ре­ха­би­ли­та­ци­ју и ре­у­ма­то­ло­ги­ју „Др Си­мо Ми­ло­ше­вић”. У ок­то­бру исте го­ди­не Бу­шо­ва ад­ми­ни­стра­ци­ја вр­ши­ла је при­ти­сак на Мах­му­да Аба­са да Да­хла­на име­ну­је као свог за­ме­ни­ка.

Да га је Аме­ри­ка фа­во­ри­зо­ва­ла – та­ко­ђе по­сто­је до­ка­зи на „Ви­ки­лик­су”. Ка­ко пи­ше у де­пе­ша­ма, аме­рич­ки зва­нич­ни­ци ни­су за­бри­ну­ти због чи­ње­ни­це да Мах­муд Абас не­ће до­би­ти из­бо­ре и да би на тој по­зи­ци­ји ви­ше во­ле­ли да ви­де па­ле­стин­ског пре­ми­је­ра Са­ла­ма Фа­је­да или во­ђу Фа­та­ха Му­ха­ме­да Да­хла­на. У ав­гу­сту 2009. иза­бран је у Цен­трал­ни ко­ми­тет Фа­та­ха. У ју­ну 2011. ода­тле је из­ба­чен на ин­си­сти­ра­ње пред­сед­ни­ка Мах­му­да Аба­са, ко­ји га је сум­њи­чио за уби­ство па­ле­стин­ског ли­де­ра Ја­се­ра Ара­фа­та. Уто­чи­ште је по­тра­жио у УАЕ.

dahlan-solana

Да­хлан је био ра­до ви­ђен са­го­вор­ник аме­рич­ких ди­пло­ма­та што се ви­ди из де­пе­ша ко­је је об­ја­вио „Ви­ки­ликс”. Ње­го­во ми­шље­ње ди­пло­ма­те су сма­тра­ле ре­ле­вант­ним и у ви­ше од 50 де­пе­ша по­сла­тих зва­нич­ном Ва­шинг­то­ну спо­ми­ње се име Му­ха­ме­да Да­хла­на. Је­дан аме­рич­ки зва­нич­ник та­ко га опи­су­је као „чо­ве­ка до­вољ­но па­мет­ног да раз­у­ме да је тим­ска игра бо­ља од со­ли­ра­ња”.

Та­ко је, на при­мер, кон­сул­то­ван у ми­ров­ним пре­го­во­ри­ма из­ме­ђу Изра­е­ла и Па­ле­сти­не, ка­да је ре­као да Бен­ја­мин Не­та­ни­ја­ху, изра­ел­ски пре­ми­јер, из­бе­га­ва ми­ров­не пре­го­во­ре. О то­ме да аме­рич­ки зва­нич­ни­ци сто­је иза ње­га пи­сао је 2011 днев­ни лист „Ел Ре­са­лах”, на­кло­њен Ха­ма­су.

„Ви­ки­ликс” је об­ја­вио и да се 2010. у Шпа­ни­ји са­стао са Га­да­фи­је­вим си­ном Са­и­фом. У аме­рич­ким де­пе­ша­ма оста­ло је за­бе­ле­же­но све­до­че­ње ше­фа ка­би­не­та мла­ђег Га­да­фи­ја, ко­ји је Да­хла­на опи­сао као „мно­го од­го­вор­ни­јег од па­ле­стин­ског пред­сед­ни­ка Мах­му­да Аба­са, за ко­га је ре­као да је сла­ба фи­гу­ра без ауто­ри­те­та” .

За­ни­мљи­во је да га имам ше­ик Му­ха­мед Ал Ка­та­ни у јед­ној од де­пе­ша оп­ту­жу­је да га је, као чла­на Фа­та­ха, об­у­ча­ва­ла ЦИА. Пре­ма ње­го­вим ре­чи­ма, ЦИА је про­грам по­мо­ћи без­бед­но­сти раз­ви­ја­ла под окри­љем Џор­џа Те­не­та, Ја­се­ра Ара­фа­та и Му­ха­ме­да Да­хла­на. По­грд­ним то­ном он чла­но­ве Фа­та­ха опи­су­је као аген­те про­во­ка­то­ре, ла­ке­је, не­при­ја­те­ље па­ле­стин­ске др­жа­ве и му­сли­ма­на.

Др­жа­вља­нин Цр­не Го­ре

Су­де­ћи пре­ма зва­нич­ним ре­ги­стри­ма, Да­хлан не­ма ни­ка­кве по­сло­ве у Ср­би­ји, али је за­то вр­ло ак­ти­ван у Цр­ној Го­ри чи­ји је др­жа­вља­нин по­стао 2012. го­ди­не. Ка­ко ка­жу на­ши из­во­ри, он је не­дав­но ви­ђен у при­ја­тељ­ском раз­го­во­ру с пре­ми­је­ром Цр­не Го­ре на јед­ној јах­ти у елит­ном на­се­љу Пор­то Мон­те­не­гро у Тив­ту.

Уви­дом у Цен­трал­ни ре­ги­стар при­вред­них су­бје­ка­та, ви­ди се да је он осни­вач нај­ма­ње два пред­у­зе­ћа у Цр­ној Го­ри. „Ле­вант ин­тер­не­ше­нел ин­кор­по­реј­шен” као дру­штво са огра­ни­че­ном од­го­вор­но­шћу за кон­сал­тинг и ме­наџ­мент по­сло­ве ре­ги­стро­ва­но је у ав­гу­сту 2009. го­ди­не. На ис­тој адре­си у по­слов­ном де­лу Под­го­ри­це у Ули­ци Џор­џа Ва­шинг­то­на ре­ги­стро­ва­на је фир­ма „Ма­на­рах хол­динг” као дру­штво са огра­ни­че­ном од­го­вор­но­шћу за по­сло­ве са не­крет­ни­на­ма, где је Да­хлан је­дан од осни­ва­ча. О по­сло­ва­њу ових ком­па­ни­ја не­ма јав­но до­ступ­них по­да­та­ка, а у Цен­трал­ном ре­ги­стру при­вред­них су­бје­ка­та Цр­не Го­ре не по­сто­ји ни­је­дан фи­нан­сиј­ски из­ве­штај за свих пет го­ди­на по­сло­ва­ња.

Арап­ски пор­тал твр­ди да је Да­хлан вла­сник и ком­па­ни­је „Мон­те ме­на ин­вест­ментс” ко­ја је у сте­ча­ју. Иако су осни­ва­чи ове фир­ме са Бли­ског ис­то­ка, ни­смо на­шли Да­хла­но­ву ве­зу с њи­ма. Осни­вач ове фир­ме је Му­ха­мед Ра­шид, ко­га „Mid­dle East Eye” озна­ча­ва као Да­хла­но­вог кључ­ног са­рад­ни­ка у Цр­ној Го­ри. Ра­шид је у ЦГ са Дра­ги­цом Мр­ва­ље­вић осно­вао ком­па­ни­ју „Пи­о­нир ин­вест­мент” ко­ја је го­ди­ну да­на ка­сни­је пре­и­ме­но­ва­на у по­ме­ну­ти „Мон­те ме­на ин­вест­мент” . Упра­во је Дра­ги­ца Мр­ва­ље­вић, ди­рек­тор­ка ком­па­ни­је „Прај­ме­ри ин­вест”, ве­за из­ме­ђу Ђу­ка­но­ви­ћа и Да­хла­на. Ка­ко смо про­ве­ри­ли у Цен­трал­ном ре­ги­стру Цр­не Го­ре, као осни­вач фир­ме „Прај­ме­ри ин­вест” на­во­ди се упра­во пре­ми­јер Ми­ло Ђу­ка­но­вић, а из­вр­шни ди­рек­тор и овла­шће­ни за­ступ­ник је Дра­ги­ца Мр­ва­ље­вић.

Текст ко­ји је об­ја­вио „Мiddle East Eye” у при­лич­но не­га­тив­ној ко­но­та­ци­ји опи­су­је Да­хла­но­ве ве­зе са Ср­би­јом. Тај пор­тал је, су­де­ћи по ве­сти­ма ко­је об­ја­вљу­је, очи­глед­но бли­зак Ха­ма­су, ор­га­ни­за­ци­ји са ко­јом Да­хлан ни­ка­ко ни­је у до­брим од­но­си­ма. Пор­тал Алак­хбар не­дав­но је Да­хла­на озна­чио као осо­бу ко­ју ће но­вац из УАЕ ус­пе­ти да вра­ти у Га­зу.

А од­го­вор на пи­та­ње за­што се Да­хлан на­шао на ме­ти кри­ти­ке мо­жда се на­ла­зи у по­след­њој ре­че­ни­ци тек­ста об­ја­вље­ног на овом пор­та­лу.

„По­сто­ји мо­гућ­ност да се Да­хлан вра­ти у Фа­тах и пре­у­зме кон­тро­лу над Га­зом”.

 

Ани­ца Те­ле­ско­вић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. ma ovde se svi prave blesavi ,kao nista ih ne zanima sta god da im se predoci ,sta god da izadje u javnost o vucicevim glupostima i potezima unesves ,svi kao nesto gundjaju a u stvari se drze onih demagoskih vucicevih teza kako mu se sve izmislja i podmece i istina je samo ono sto on izdrami na pinku,ovaj narod je u vecini oceo da se ponasa i razmislja onako kako im supermen naredi i servira …jednoumlje do besvesti

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!