Илија Чворовић би данас, 33 године после чувеног филма „Балкански шпијун“, коначно могао да каже да је био у праву. Да нас снимају, прате и проверавају више неће бити само ствар параноје већ реалности, а све захваљујући новом Нацрту закона о полицији.
МУП Србије није ни демантовао ни потврдио да је реч о аутентичном нацрту закона који је представио Полицијски синдикат Србије (ПСС).
Према речима потпредседника ПСС Владимира Павићевића нови закон ће бити катастрофалан по грађане и запослене у МУП.
Осим што предвиђа праћење, снимање, фотографисање и проверу грађана без налога суда или овлашћења јавног тужиоца, у Члану 13 тог предлога стоји да полицајци могу пре кривичног дела или прекршаја фотографисањем или снимањем проверавати да ли су се стекли услови да је неко починио преступ.
– У пракси то значи да ће полиција у случају анонимне или лажне пријаве у потпуности моћи да снима, слика, прати и да то буде убачено у легалне токове. Неће се то користити као доказ у поступку, али ће слике моћи да буду објављене по таблоидима, у случају да се праве политичке конструкције или томе слично – објашњава Павићевић.
Добродошли у 1984!
Према Павићевићевим речима, врхунац покушаја апсолутног надзора грађана је Члан 52а. У њему се наводи да органи државне управе на локалу могу постављати видео- надзор и друге техничке системе који ће моћи да користе полицајци, али само они, али не сви, већ ће то министар посебно уређивати подзаконским актом.
– Добродошли у Орвелову 1984. годину – каже Павићевић.
Он додаје да Члан 14 предвиђа и да Сектор унутрашње контроле може снимати полицијске службенике чак и у поступку дисциплинске одговорности, на пример, ако није ставио шапку.
До сада је МУП имао право да ради безбедоносне провере запослених у МУП и оних који желе да буду детективи и носе оружје.
Сада ће и грађани потпасти под ту одредбу јер у Нацрту закона стоји да ће се провере вршити за све који живе или имају послове у близини заштићених особа.
– У Београду имамо на десетине заштићених лица на различитим локацијама, што значи да ће сви бити контролисани. Грађани неће ни знати да се над њима врше провере. Моћи ће да се проверава брачни статус, породично стање, својина над стварима уписаним у јавни регистар, медицински подаци у вези са душевним и болестима зависности. Све то ће довести до бурне радне атмосфере у МУП, али и до тога да ће се грађани осећати угрожено и несигурно – истиче Павићевић.
Предлог не сме у Скупштину
Професор права Богољуб Милосављевић рекао је да овакав нацрт не би смео ни да дође до Владе Србије, а камоли да се усвоји и упути Скупштини.
– Немогуће је безбедност до те мере постављати као неки примарни циљ, а запоставити елементарне људске слободе и права – рекао је Милосављевић.
А. Вучићевић – Вести