Хелм

Муслимани школи у Горажду дали име по СС официру Ханџар дивизије

Хусеин еф. Ђозо у Другом светском рату био је имам 28. Регименте 13. СС Wаффен Ханџар дивизије са чином “хаупстурмфуехрера”, односно капетана. После рата је одлежао пет година затвора због сарадње с непријатељем и “јер је својим радом подигао морал у непријатељским јединицама”. Данас основна школа у Горажду носи његово име.

Родитељи који у страху од реакције околине желе да остану аноними, написали су писмо медијима у коме кажу да су огорчени што школа у коју иду њихова деца носи име по човеку који је служио у нацистичкој војсци и чије се фотографије у нацистичкој униформи могу лако наћи на интернету. Пре промјене, школа је носила име Николе Тесле.

Ђозо је после рата осуђен на казну “робије у трајању од 5 (пет) година и губитак часних права у трајању од 5 (пет) година” јер је, како пише у пресуди, “својим радом подигао морал у непријатељским јединицама”. Према доступним подацима, Ђозо није учествовао у војним операцијама, али је као имам 28. регименте учествовао у бројним активностима и носио је официрску униформу за нацистичким обележјима и карактеристичном мртвачком главом на фесу који је био заштитни знак Ханџар дивизије.

На једној од фотографија он присуствује обуци нацистичких војника у Неухаммер тренинг центру, заједно са контроверзним Јерусалимским муфтијом Хај Амин ел Хусеинијем који се лично сусретао с Хитлером. Ђозо је, наводи се на сајту Ливеwорлднеwс.цо, лично писао Хајнриху Химлеру захваљујући му на донацијама и подршци у оснивању имамске школе.

“Сматрам својом дужности изразити захвалност Рајхфиреру у име дивизијских имама и стотина и хиљада сиромашних у Босни. Спремни смо положити наше животе у борби за великог вођу Адолфа Хитлера и Нову Европу”, пише у писму.

О Ђозовој сарадњи са Химлером писао је и немачки магазин “Фокус”.
У биографијама Хусеина Ђоза период од 1941-1945. се углавном прескаче, а истиче се његово реформаторско деловање, као и податак да је студирао на чувеном Ал-Азхару у Каиру. Рођен је 1912. у Барама, Иловача, општина Горажде. Године 1960. Хусеин Ђозо поциње да ради у Врховном исламском старешинству где остаје све до смрти 1982. Током шездесетих и раних седамдесетих хонорарно је радио и као професор Гази Хусрев-бегове медресе. Ђозо је 1964. изабран за преседника Удружења илмијје у Социјалистичкој Републици Босни и Херцеговини, а 1970. године он покреће лист “Препород” чији је главни и одговорни уредник био до 1972. године.

Интересантно је да је Ђозо био и Титов преводилац на његовим путовањима по Арапским земљама.

 

Независне новине

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!