Непуних 100 дана од када је постављена на чело Владе Србије, Ана Брнабић је својим изјавама о медијима изненадила и разочарала многе у медијским удружењима, невладиним организацијама, али и део шире јавности.,
Иако се можда очекивало да ће она имати више разумевања за потребу јавности и медија да добију одговоре на теме од јавног интереса, она засад није показала другачији однос власти према медијима у односу на свог претходника.
Ове седмице две изјаве премијерке су изазвале пажњу медијске јавности. Поводом затварања локалног недељника Врањске и штрајка глађу власника и уредника тог медија Вукашина Обрадовића, Брнабић је изјавила да „власт не гуши медије“, да није одговорна за њихову ситуацију и израчунала „у динар“ колико је овај локални лист добио од државе и локалне самоуправе у последње три године.
Још веће негодовање и неверицу проузроковала је њена реакција на саопштења партије министра Александра Вулина – Покрет социјалиста, који су уместо одговора о средствима за стан њиховог председника уредника КРИК-а Стевана Дојчиновића назвали „наркоманом“ и „страним плаћеником“. На оваква саопштења реаговао је и представник ОЕБС за слободу медија Харлем Дезир оцењујући да је тако нешто неприхватљиво и да се тако угрожава безбедност новинара. Премијерка је, међутим, изјавила да она не би користила такав речник али да „разуме емотивну реакцију“ Покрета социјалиста на писања КРИК-а.
Професорка Факултета политичких наука Сњежана Миливојевић истиче за Данас да су разочарани они који су очекивали да ће долазак нове премијерке нешто променити, док се код оних који нису били одушевљени њеним избором није ништа променило. Она додаје да је изненађена да премијерка реагује у „суженом простору“ који не захтева њене реакције, а да се не оглашава поводом ствари које „вриштећи“ траже одговор.
„Изненађена сам да се саосећа са једном партијом, анонимним колективним ентитетом, а не са Вукашином Обрадовићем, ни лично ни институционално, имајући у виду да су Врањске новине које су чувале бакљу независног новинарства на југу Србије, а да је Обрадовић био на челу једног новинарског удружења. Чак се ни људски није идентификовала са том ситуацијом. Запањена сам да се саосећа, с друге стране, са партијом која је све урадила да затре слободу изражавања, од самог свог настанка“, оцењује Миливојевић.
Поредећи однос према медијима нове премијерке и њеног претходника Александра Вучића саговорница Данаса истиче да је једина разлика то што је Брнабић васпитана и пристојна особа која себи не би дозволила арогантне и агресивне испаде.
„За друштво као наше, које није навикнуто на елементарну пристојност у јавном говору, већ на таблоидне и агресивне говоре то можда није мало. То нисмо навикли ни од претходног премијера, ни председнице скупштине… Урушавање медија је заправо увек ишло из срца власти. У политичком смислу, у наступима Ане Брнабић нема никаквих иступања у односу на претходног премијера“, наводи Миливојевић.
Весна Марјановић, председница скупштинског одбора за културу и информисање, за Данас каже да је Ана Брнабић, у политичком смислу, најслабији премијер у новијој историји Србије.
– Постављена са намером да буде у сенци једног човека, њене недавне изјаве показују алармантни недостатак личног интегритета и поштовања достојанства функције коју обавља. Један део јавности је с правом очекивао да ће она бити осетљивија на питања људских права и слобода, но то се није десило. Напротив. Изјаве поводом афере Вулин и његових напада на Крик, извртање чињеница у случају Врањске говоре да ће Брнабић штитити приватне интересе појединаца окупљених око СНС, а не интересе грађана као ни Устав над којим је положила заклетву – каже Марјановић.
С друге стране, новинарка и бивша председница УНС Љиљана Смајловић истиче за наш лист да је присталица критике медија и не замера ни политичарима када су оштри у тој критици. Симпатичније јој је, како додаје, када политичари критикују новинаре него када их позивају да им постану „партнери“ у заједничкој борби за европске, или неке друге вредности.
„Давно пре него што је постала премијерка, Ана Брнабић ми се замерила поређењем Александра Тијанића са Николајем Чаушескуом. Због тога ћу је увек критиковати и због тога нисам много од ње очекивала, али не слажем се са колегама из НУНС-а који тврде да јој је место било уз постељу Вукашина Обрадовића у болници у Врању. Такође, мислим да су лицемери сви који премијерку критикују што је изнела податке о државној подршци Врањским новинама. Она је на то имала свако право, а и обавезу“, наглашава Смајловић.
Ипак, каже да нема разумевања за Брнабићкину одбрану начина на који је Покрет социјалиста напао Стевана Дојчиновића.
„Не знам да ли је премијерка штитила свог министра, или личног политичког пријатеља Александра Вучића. Али греши кад тврди да је то био „сукоб између једног политичког покрета и једног портала“. Ана Брнабић је морала да бира између пристојног јавног дијалога и Александра Вулина. Права је штета да је изабрала Вулина“, оцењује Смајловић.
НУНС и НДНВ: Осуда бруталне кампање власти
Независно удружење новинара Србије и Независно друштво новинара Војводине изражавају дубоку забринутост због начина на који се представници органа јавне власти, укључујући и премијерку Ану Брнабић, односе према оштрим страначким нападима на портал КРИК због извештаја о новцу за куповину стана министра одбране Александра Вулина. Подсећају да је КРИК изнео наводе о новцу позивајући се на податке званичних органа и контролних тела и да ти подаци нису ни демантовани. „Странка на чијем је челу Вулин повела је непримерену и бруталну кампању против КРИК-а и његовог уредника Стевана Дојчиновића. Очекивали смо да ће, у интересу заштите слободе јавног говора, уследити критике због таквог понашања, али се десило потпуно супротно – Вулин је добио подршку и разумевање чак и премијерке Брнабић“, наводе новинска удружења. Такође подсећају да је у демократском друштву улога медија да, у јавном интересу, указују на могуће неправилности, док су органи власти дужни да те неправилности провере и санкционишу уколико утврде да су заиста учињене. Цео овај случај НУНС и НДНВ виде као врло озбиљан напад на слободу јавне речи и тражи од органа јавне власти да промене приступ.
Покрет социјалиста прозвао Славишу Лекића
Покрет социјалиста истиче да су твитови председника НУНС, Славише Лекића, које је упутио председници Ани Брнабић, срамни. Коментарисати Славишу Лекића је, заиста, испод сваког нивоа, али желимо да изразимо протест, јер смо постиђени Лекићевим понашањем и најприземнијим увредама изнетим на рачун премијерке, наводи ПС у саопштењу. Новинар, чија ни једна новина није издржала његово уређивање, већ се гасила чим је он поведе, не би смео да критикује, а још мање да вређа, жену која има и храброст и умешност. То што се Лекићу не свиђају ставови госпође Брнабић, не даје му за право да простачки извређа, пре свега жену! Не знамо да ли су скандалознији Лекићеви твитови, или то што се такав човек налази на челу НУНС-а.
Пристојна Србија мора да победи лаж, нерад, бахатост и безобразлук, пише у саопштењу Покрета социјалиста Александра Вулина.
Подршка Вукашину Обрадовићу
Пријепоље – Учесници скупа „Грађани питају – медији реагују“, одржаног у петак у Пријепољу у организацији листа Полимље и Асоцијације Локал прес, пружили су данас пуну подршку листу Врањске и његовом власнику и уреднику Вукашину Обрадовићу. У саопштењу се изражава нада да ће Врањске наставити редовно да излазе, и остати један од најзначајнијих медија у земљи, симбол слободног и професионалног новинарства. У борби Врањских и Обрадовића учесници скупа препознају како борбу за угрожене медијске слободе, тако и борбу за локалне медије који су у Србији данас посебно угрожени.
Данас.рс