Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је да ће Предлог закона о Националној академији за јавну управу бити у Скупштини 3. октобра и да оснивање Академије очекује средином наредне године.
„Циљ Владе је да има професионалну, ефикасну и љубазну јавну управу и на републичком и на локалном нивоу“, истакла је Брнабић на састанку Мреже Сталне конференције градова и општина (СКГО) за управљање људским ресурсима, и додала да је то посебно важно на локалном нивоу.
Влада Србије је 22. септембра усвојила Предлог закона о Националној академији за јавну управу којим ће се, како је саопштено, обезбедити једнаке могућности за стручно усавршавање запослених у јавној управи, што ће омогућити даље унапређење њеног рада и подизање квалитета услуга грађанима и привреди.
Национална академија функционисаће као независна институција, под надзором Министарства за државну управу и локалну самоуправу, и имаће могућност да потписује уговоре о сарадњи са водећим светским универзитетима.
Брнабић је рекла да се до сада на обуци локалне самоуправе радило само кроз пројекте, углавном међународне, и да се оснивање Академије за јавну управу припремало десет година.
Подсетила је да је на нивоу државе било служби које су се бавиле људским ресурсима али са ограниченим капацитетима, док на локалном нивоу није било системског управљања људским ресурсима.
Премијерка је казала да је у припреми системског решења за стварање услова да Србија стекне квалитетну управу, сарадња била добра са локалном управом, међународним организацијма и приватним сектором.
Ружић: Крајњи циљ ефикасна јавна управа и ред у администрацији
Министар за државну управу и локалну самоуправу Србије Бранко Ружић изјавио је да се све чини како би се увео ред у администрацији и обезбедио бољи учинак јавне управе.
Ружић је на састанку Мреже Сталне конференције градова и општина (СКГО) за управљање људским ресурсима рекао да очекује да се ускоро у парламенту нађе Предлог измена и допуна Закона о запосленима у аутономним покрајинама и јединицама локалне самоуправе, јер нови прописи доносе унапређења потребна за рад Националне академије за јавну управу.
Подсетио је да Предлог закона о Националној академији за јавну управу већ у скупштинској процедури и да се тим законом обезбеђује да запослени у локалним самоуправама имају исти обим и квалитет стручног усавршавања као и они у државним органима.
Оценио је да увођење реда у администрацију и бољи учинак запослених желе и они који руководе локалним самоуправама.
„Верујем са иако нам предстоји велики рад на промени односа према послу полако сви постајемо свесни тога да ефикасна и услужна јавна управа постаје нешто што треба да буде стандард независно од било каквих политичких промена“, рекао је Ружић.
Он је рекао да ће се у наредним данима кроз појекат који реализује Министарство државне управе и локалне самоуправе у сарадњи са СКГО и Саветом Европе, а уз финансијску продршку ЕУ, почети спровођење првих програма општег стручног усавршавања запослених у градовима и општинама.
„Око 1.500 наших колега обучаваће се у областима које су тренутно од изузетне важности за остваривање функција локалне самоуправе“, казао је Ружић.
Додао је да све што је до сада урађено у управљању људским ресурсима само први корак у реализацији комплекснијег циља, успостављања система организованог стручног усавршавања за све категорије запослених у јавној управи.
Генерални секретар Сталне конференције градова и општина Ђорђе Станичић оценио је да ће Академија за јавну управу допринети бољем раду градова и општина односно промени слике коју грађани имају о раду тих институција.
„Академија ће помоћи да локалне самоуправе функционишу на исти начин, у истим роковима и на истим законским основама“, казао је Станичић.
Шеф делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици је рекао да јавна управа треба да буде ефикасна, али и љубазна и да одговара потребама грађана.
„Нема успешног раста без јаке јавне управе“, рекао је Фабрици који је додао и да очекује да ће ускоро бити усвојен и закон о платама запослених у јавном сектору и да ЕУ прати шта се дешава у тој области.
Он је додао и да су структурне реформе јавне управе важно постигнуће на путу Србије ка ЕУ.
Генерални директор Генералног директората за демократију Савета Европе Снежана Самарџић Марковић изјавила је да ће Академија за јавну управу бити камен темељац за усавршавање запослених на централном нивоу и у локалним самоуправама.
Она је додала да ће Савет Европе наставити да подржава реформе у Србији.
Бета
фото:ФоНет