ПРИЈЕДОР – Музеј Козаре Приједор затражиће од Архива Републике Српске школске матичне књиге приједорске гимназије из времена пре и после оснивања Независне Државе Хрватске, које садрже доказе о масовном покатоличавању православног живља у граду на Сани.
Директор Музеја Козаре Зоран Радоњић рекао је Срни да је ову иницијативу покренуо професор приједорске гимназије у пензији Лазар Гвозденовић, који се и сам са истим захтевом обратио и овом музеју и Архиву Републике Српске.
– Сматрамо да је корисно за нашу историјску збирку и њене потребе да има копије ових докумената – оценио је Радоњић.
Школске матичне књиге сведоче о ђацима који су похађали приједорску гимназију и који су се у школској 1940/41. години изјаснили и били уписани као православци, а наредне 1941/42. године као католици.
Професор Гвозденовић обратио се и Епархији бањалучкој Српске православне цркве с циљем да и ово црквено намесништво допринесе да се такви документи учине доступним школама, музејима, јавности и медијима јер се о овој архивској грађи не зна довољно, поготово међу младима.
– Они и не знају где се могу наћи докази о масовном и насилном покатоличавању нашег народа током Другог светског рата. Има их који ни не знају да се то догодило. Постоје и злонамерни који говоре о преувеличавању – наводи Гвозденовић у допису Епархији бањалучкој.
Он подсећа да о покатоличавању Срба након оснивања НДХ, на данашњи дан прије 75 година, сведоче и бивши ученици и професори у монографији “Приједорска гимназија 1921-1981”.
“Лето 1941. године протиче у тмурним данима окупације. Преживљава се и покољ 31. јула и 1. и 2. августа, затим долази прекрштавање на римокатоличку веру, а у јесен почиње са радом гимназија”, сведочанство је ученика Драшка Поповића сачувано у овој монографији.
“Послије збора бака ми је причала како су их усташе, за време покоља Срба у Приједору, извеле из куће и како их је спасила комшиница Мунтијанка, представљајући их као католике и Хрвате. Навратио сам и код тетке Драгиње Остојић. И она и њене три кћери, млађе од мене по неколико година, Мирјана, Бранка и Дринка, морале су, као и бака и деда, прећи на католичку веру”, сведочи у овој књизи ученик Војин Хаџистевић.
ЗАБРАЊЕНО САМО ПРАВОСЛАВЉЕ!
Осим доказа о покатоличавању ученика православаца, монографија “Приједорска гимназија 1921-1981” садржи и доказе да су се у настави изучавале исламска и католичка веронаука, али не и православна, будући да на списковима имена свих професора нема вероучитеља православне веронауке, већ само католичке и исламске.
– Овакво стање није било карактеристично само за Приједор, него за сваки град некадашње НДХ. Тако свеобухватно покрштавање Срба на целој територији НДХ могло се реализовати само по темељито осмишљеном плану и програму католичке цркве на чијем челу је био Алојзије Степинац – закључује професор Гвозденовић.
Новости