Република Српска

Музеј Козаре: Објавити доказе о покатоличавању Срба

ПРИЈЕДОР – Музеј Козаре Приједор затражиће од Архива Републике Српске школске матичне књиге приједорске гимназије из времена пре и после оснивања Независне Државе Хрватске, које садрже доказе о масовном покатоличавању православног живља у граду на Сани.

Директор Музеја Козаре Зоран Радоњић рекао је Срни да је ову иницијативу покренуо професор приједорске гимназије у пензији Лазар Гвозденовић, који се и сам са истим захтевом обратио и овом музеју и Архиву Републике Српске.

– Сматрамо да је корисно за нашу историјску збирку и њене потребе да има копије ових докумената – оценио је Радоњић.

Школске матичне књиге сведоче о ђацима који су похађали приједорску гимназију и који су се у школској 1940/41. години изјаснили и били уписани као православци, а наредне 1941/42. године као католици.

Професор Гвозденовић обратио се и Епархији бањалучкој Српске православне цркве с циљем да и ово црквено намесништво допринесе да се такви документи учине доступним школама, музејима, јавности и медијима јер се о овој архивској грађи не зна довољно, поготово међу младима.

– Они и не знају где се могу наћи докази о масовном и насилном покатоличавању нашег народа током Другог светског рата. Има их који ни не знају да се то догодило. Постоје и злонамерни који говоре о преувеличавању – наводи Гвозденовић у допису Епархији бањалучкој.

Он подсећа да о покатоличавању Срба након оснивања НДХ, на данашњи дан прије 75 година, сведоче и бивши ученици и професори у монографији „Приједорска гимназија 1921-1981“.

„Лето 1941. године протиче у тмурним данима окупације. Преживљава се и покољ 31. јула и 1. и 2. августа, затим долази прекрштавање на римокатоличку веру, а у јесен почиње са радом гимназија“, сведочанство је ученика Драшка Поповића сачувано у овој монографији.

„Послије збора бака ми је причала како су их усташе, за време покоља Срба у Приједору, извеле из куће и како их је спасила комшиница Мунтијанка, представљајући их као католике и Хрвате. Навратио сам и код тетке Драгиње Остојић. И она и њене три кћери, млађе од мене по неколико година, Мирјана, Бранка и Дринка, морале су, као и бака и деда, прећи на католичку веру“, сведочи у овој књизи ученик Војин Хаџистевић.

ЗАБРАЊЕНО САМО ПРАВОСЛАВЉЕ!

Осим доказа о покатоличавању ученика православаца, монографија „Приједорска гимназија 1921-1981“ садржи и доказе да су се у настави изучавале исламска и католичка веронаука, али не и православна, будући да на списковима имена свих професора нема вероучитеља православне веронауке, већ само католичке и исламске.

– Овакво стање није било карактеристично само за Приједор, него за сваки град некадашње НДХ. Тако свеобухватно покрштавање Срба на целој територији НДХ могло се реализовати само по темељито осмишљеном плану и програму католичке цркве на чијем челу је био Алојзије Степинац – закључује професор Гвозденовић.

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!