Повећан број незапослених у свету, а на старом континенту суочавају се са рекордном незапосленошћу. У Грчкој 60 одсто младих без радног места, следи Шпанија
БЕЗ радне књижице све је више људи у свету. Број незапослених се у прошлој години повећао за четири милиона, наводи се у последњем извештају Међународне организације за рад, а очекује се да ће и даље расти. Недостатак посла горући је проблем и у еврозони, јер је незапосленост на рекордном нивоу од 11,9 одсто.
У протеклој години без радног места је било шест одсто светске радне снаге, што је око 197 милиона људи. Извештај “Глобални трендови запошљавања 2013” Међународне организације за рад открива и то да дугорочна незапосленост постаје растући проблем, јер трећина на бироу чека дуже од годину дана. Од укупног броја људи који су у потрази за радном књижицом, младих је чак 74 милиона.
– По броју незапослених, у Европи предњачи Шпанија, где не ради више од 26 одсто популације – каже генерални директор Међународне организације за рад Гај Рајдер. – У штрајкачкој Грчкој, без посла је једна од четири особе. Незапосленост је горући проблем у читавој еврозони- на рекордном је нивоу од 11,7 одсто.
Генерални директор Међународне организације за рад Рајдер каже да несигурност појачава контроверзна политика еврозоне, као и фискална политика у Сједињеним Државама.
У Европи је без посла око 19 милиона људи, говоре подаци Европског завода за статистику, Евростата. Најниже стопе бележе Аустрија, 4,9 одсто, и Немачка и Луксембург – по 5,3 одсто. Земље које су, попут Немачке, Аустрије и Швајцарске, задржале праксу шегртовања и курсеве усмереног обазовања, могу да се похвале најнижим степеном незапослености међу младима.
Недостатак радног места у еврозони највише погађа младе до 25 година, којих је у јануару незапослено било 24,2 одсто, у односу на 21,9 одсто у исто време прошле године. У Грчкој скоро 60 одсто омладине ништа не ради, у Шпанији 55 одсто, а у Италији 38,7 одсто.
Четвртина од четири милиона нових незапослених потиче из индустријски развијених земаља, али ситуација је лоша и у појединим деловима света у развоју, углавном у источној и јужној Азији и подсахарској Африци.
Проблем је и психолошке природе, будући да се 39 милиона незапослених, изневерених нада, повукло са тржишта рада.
ТАЛАС ОТКАЗА
И АМЕРИЧКИ произвођачи спремају се да враћају радне књижице запосленима у својим фирмама по Европи. Произвођач тешке машинерије “Катерпилар” планира да укине 1.400 радних места у фабрици у Белгији, која је једно од највећих постројења те компаније у Европи. Биће отпуштено 1.100 радника у фабрици и 300 запослених из канцеларија.
Чак и “Америкен експрес” мора да отпушта. До краја ове године надлежни су најавили отказе за 5.400 људи од укупно 63.500 запослених. Већина отказа догодиће се у путничком пословању.
Новости