На данашњи дан, нападом тадашње нацистичке Немачке на Пољску, почео Други светски рат. Тачан број људских жртава није утврђен, мада већина историчара помиње бројку од 55 милиона људи. Комеморативне свечаности широм света и у Београду.
Други светски рат, који је почео на данашњи дан нападом нацистичке Немачке на Пољску трајао је од 1939. и 1945. године, а водио се између два блока држава – Сила осовине, на челу са Немачком, и Савезничких снага, на челу са СССР-ом, Великом Британијом и САД-ом.
Велика економска криза један од покретача рата
Други светски рат почео је 1. септембра, нападом фашистичке Немачке на Пољску.
Југославија је нападнута 6. априла 1941. године, а рат је окончан 9. маја 1945. године безусловном капитулацијим Трећег рајха.
Избијање Другог светског рата био је процес који је трајао скоро целу деценију и коме је главни катализатор била Велика економска криза, настала у САД у октобру 1929. године.
Са кризом је дошло до појаве екстремних левих и десних идеологија и наглог пораста антисемитизма.
Нападу на Пољску претходила је насилна анексија Аустрије 1938. године и окупација Чехословачке 1939. године.
Други светски рат је трајао више од пет година. Совјетске и америчке трупе су се 25. априла 1945. године спојиле код Торгауа и практично пресекле Немачку напола.
У исто време је почела Берлинска битка током које је Хитлер извршио самоубиство, а сам Берлин се предао 2. маја.
Нова немачка влада под адмиралом Деницом је отпочела преговоре о капитулацији, који су завршени 7. маја, а 8. маја 1945. године је објављен прекид непријатељстава.
Најкрвавији сукоб у историји
Сукоби са Јапаном још нису били завршени. С обзиром на америчка уверења да би класичан напад на Јапан значио огромне губитке на савезничкој страни, донета је одлука да се Јапан присили на предају употребом атомске бомбе.
Шестог августа 1945. године на Хирошиму је бачена атомска бомба, која је изазвала дотле незамисливо разарање, а 9. августа је бачена и друга атомска бомба на град Нагасаки.
Јапанска влада је схватила да је даљи отпор бесмислен и 15. августа објављена је безусловна капитулација. Она је формално потписана 2. септембра на америчком војном броду “Мисури” у Токијском заливу, што је датум који представља службени завршетак Другог светског рата.
Тачан број људских жртава Другог светског рата није утврђен, нити ће икада бити утврђен. Већина историчара помиње бројку од 55 милиона људи, при чему је 10 одсто од тог броја погинулих војника и 90 одсто цивила.
Број рањених је био вишеструко већи, што Други светски рат чини најкрвавијим сукобом у историји.
Рат је довео до драматичних демографских промена у многим областима света.
Целе етничке заједнице су или десетковане или присилно расељене. Најјезивији пример представља готово потпуни нестанак Јевреја у Европи. Петнаест милиона Немаца је протерано из великог дела Источне Европе.
Холокауст, чије су размере и облици откривени тек након завршетка рата, за многе је представљао још већи шок од самих ратних разарања.
РТС
STO JE BITAN DRUGI KAD GE EVO I TRECI NA POMOLU
I ko je najvise izginuo?Da predpostavim RUSI !