Најмање 130 нишких ученика између 14 и 17 година пуши марихуану, 23 користи кокаин, 18 хероин, а 30 екстази. Ово су резултати анкете саветовалишта за младе нишког Дома здравља у којој је учествовало 3.500 ученика.
Да су прво сексуално искуство имали већ између 14 и 16 година, одговорило је 14 одсто испитаника, а поражавајући је и податак да учесници анкете не поседују потребно знање о полно преносивим болестима и факторима ризика.
Према речима др Биљане Марковић, координаторке саветовалишта за младе, циљ истраживања су упознавање са навикама адолесцената и намера да резултати буду основа за рад здравствених установа, школа и родитеља.
– Резултати нас нису изненадили, јер смо већ радили на једном пројекту путем тестова на пет врста дрога, којима је потврђено да има дроге у школским двориштима. Желели смо да спроведемо анкету како бисмо јавности указали на проблеме који могу настати, јер адолесценти лако остварују контакте с дилерима наркотика. Са нама је учествовала и Управа за дечју, социјалну и здравствену заштиту, резултати су очекивани, а сада је на школским управама, граду, родитељима да се укључе – каже Марковићева за „Блиц“.
У Нишу и околини живи 30.000 адолесцената, у анкети су учествовали ученици седмог и осмог разреда основних школа, као и ученици првог и другог разреда средњих школа. У саветовалишту за младе родитељи могу потражити савете како да помогну својој деци.
– Анкета је била анонимна, што може значити да нису сви били искрени. Било би добро да родитељи који сумњају да њихово дете користи наркотике дођу у наше саветовалиште – додаје Марковићева.
Психолози тврде је потребно максимално ангажовање како родитеља, тако и школа и саветовалишта, који би требало стално да раде на едукацији ученика.
Весна Анђелковић, ванредна професорка на Филозофском факултету, каже да на понашање деце утичу бројни фактори. „Едукација је потребна и деци и родитељима, али верујем да би се најбољи ефекат постигао уколико би се спровела вршњачка едукација, а незаобилазан фактор је и увођење школских полицајаца“, објашњава Анђелковићева.
Мало школских полицајаца
О безбедности деце у 46 нишких школа брине десет школских полицајаца, што се сматра недовољним јер један полицајац брине о пет школа. Родитељи кажу да деца често њима манипулишу, јер се код куће понашају уобичајено.
Блиц
фото: Телеграф
Pomnoži gradove sa približnim brojem đaka kao u Nišu i dobićeš broj „stalno zaposlenih“ koji privremeno žive pomno ali izdržavaju one za koje ste vi glasali na izborima )))))))))))))))))))))))))))))))))))))