Економија

На јесен и поскупљење хлеба!

Београд — У Србији је завршена жетва пшенице, више пута прекидана због кише. Род је за петину мањи него прошле године. Да ли нас ове јесени чека поскупљење хлеба?

Једна од најдужих жетви у Србији коначно је завршена. Мајске кише нису у значајнијој мери поплавиле оранице али су натопиле пшеницу и смањиле квалитет зрна.

„Ми смо у жетву ушли са добрим квалитетом а ово је једна од најдужих жетава код нас која је трајала скоро месец дана. Напросто је стално прекидана кишама и свака та киша је за нијансу погоршавала квалитет тако да оно што смо добили у задњих недељу дана на самом крају жетве не можемо бити сигурно задовољни“, каже Вукосав Савковић из Удружења жита Србије.

Цена пшенице драматично је скочила након сушне 2010. и прелила се на цене брашна и хлеба. Слично се поновило и две године касније да би прошлогодишња жетва оборила цену на ниво сличан данашњем. Наиме, пшеница је ову недељу на новосадској продуктној берзи завршила на 17 и по динара по килограму. Додатно поскупљење за око 3 динара очекује се са доласком јесени али и током откупа пшенице за државне резерве са чим се, сматрају стручњаци, већ касни.

„Тако да ми можемо да кажемо да је овогодишњи род пшенице за 19,6 одсто мањи него у прошлој години али прошла година је била изузетно родна тако да не може да буде референтна“, каже Ненад Будимовић, Удружење за пољопривреду ПКС

Упркос скоро 20 одсто мањем роду, стручњаци процењују да у Србији нема опасности од несташице пшенице.

„Ове године је у Србији родило око 2,3 милиона тона пшенице а имали смо и солидне залихе тако да укупно у земљи имамо око 2 и по милиона она пшенице на располагању. Познато је да за све наше потребе, рачунајући и становништво и кондиторску индустрију, сточну производњу, семенску потрошњу је потребно милион и 500 хиљада тона а онај остатак од милион тона биће понуђен међународном тржишту“, каже Савковић

На основу ових процена не очекује се поскупљење производа од жита, а у Унији пекара за неколико дана очекују и продужење владине Уредбе која ограничава цену најпродаванијег хлеба Сава до краја године.

„Тако да ми гарантујемо да ће цена хлеба остати у овим оквирима значи до максималне цене до 46 динара. Што се тиче осталих пекарских производа не би требало долазити до било каквих турбуленција и повећања цена“, рекао је Зоран Пралица из Уније Пекара Србије.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Pa toliko ima plodne zemlje u Srbiji, da se citava Evropa nahrani, a Srbi gladuju i umiru od gladi u sred civilizovane Evrope, kada postoje masine koje obradjuju desetine hektara dnevno.Jedini problem sto gradjani Srbije gladuju jeste uvoznicki lobi i izdajnicka vlast.Danas u Vojvodini zemlju poseduju Hrvati i domaci mega-lopovi i oni uzimaju milione evra sa otete zemlje i prodaju na Zapad kao vrhunski proizvod, a mi uvozimo hranu iz Kine!!Arapi su otkrili da je Srbija prebogata zemlja,kao i zemlja bezvlasca,pa su videli sansu za dobit.Sadasnju SNS vlast, kao i prethod.u Zutu kugu, smo trebali da nagradimo ne na izborima,nego na Terazijama javnim vesanjem ili dekapitacijom ( odsecanjem glave ), na isti nacin na koji Vucicevi prijatelji Arapi, kaznjavaju prestupnike u sopstvenim zemljama.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!