Сарита Брадаш и Иван Секуловић из Фондације Центар за демократију рекли су у Новом дану да су у „Анализи стања социјалних и економских права у Србији“ покушали да понуде реалнију слику у односу на „податке који нам се сервирају“. Брадаш каже, говорећи о мерама штедње, да се „на рачун оних који су угрожени штедело, они су консолидовали буџет“.
Kако каже Брадаш, стопа ризика од сиромаштва се мери статистички, показује где су приходи појединца у односу на националну медијану прихода.
„То значи да они који имају приходе мање од 60 одсто медијане да су у ризику од сиромаштва. Сви који имају приходе мање од 15.600 динара су у ризику“, каже Брадаш.
Kаже да се гледају основне животне потребе да ли могу да се задовоље, када се говори о стандарду живота грађана.
„Основне потребе су храна, становање, адекватно грејање, приступ образовању, здравствена заштита, социјална заштита… То све чини животни стандард грађана, односно квалитет живота грађана“, каже она.
Иван Секуловић каже да је период истраживања морао бити посматран према државном извештају.
„Ми смо се реферисали на оно што је држава сама рекла о стању социјалних права од 2014. године. Покушали смо да понудимо реалнију слику у односу на податке који нам се сервирају. Ми као истраживачи критички посматрамо све те податке“, каже он.
Брадаш каже да су они у Центру за достојанствен рад завршили анализу у априлу месецу, а да је у мају држава доставила Kомитету трећи периодични извештај.
„Било је интересантно читати у односу на оно што смо ми добили. Изгледа као приказ неке друге стварности у којој ми не живимо и који није поткрепљен подацима“, каже Брадаш.
Истиче да се не види како се дошло до стопе незапослености.
„Kад уведете све податке добијете број од скоро 900.000 незапослених у Србији, што је стопа незапослености од око 23,24 одсто“, каже она.
Kаже да, кад се уврсте мере и подзапослености, следеће се гледа квалитет запослености.
„Највише је отворено, људи који раде на одређено време, на привременим пословима и самозапослени“, каже она.
Говорећи о мерама штедње, каже да је Kомитет доставио писмо државама, у коме се наводи да се за времена кризе захтева да се јако пажљиво разматрају мере штедње.
„Имали смо неколико закона. Те мере, супротно препорукама, да не смеју да буду дискриминаторне, погодиле су највише жене и пензионере, који су иначе угожена група“, каже.
Истиче да стварност каже да се „на рачун оних који су угрожени штедело, они су консолидовали буџет“.
„Министар финансија је медијима изјавио да је од пензија уштеђено 616 милиона евра, а кроз субвенције страним инвеститорима је дато 860 милиона евра, и то онима који запошљавају људе да раде у лошим условима, лоше плаћени и крше се њихова права“, каже она.
Секуловић каже да анализа достојанства на раду потврђује да је на делу „систематска разградња социјалних функција државе“.
„Некад је то експлицитно, а некад и није толико видљиво“, каже Секуловић.
Kако каже, опада број лекара, број стоматолога.
„Неће имати ко да нас лечи. Та тема је незаслужено слабо обрађена. Није довољан притисак на надлежно министарство да вишак у буџету улаже у инфраструктуру, али и у људе. Да смо чланица ЕУ, имали бисмо дневно четири милиона евра из ЕУ фондова, око пола милиона би могло да иде на друштвени развој, то је довољно да 200 медицинских сестара плаћате целу годину. Ми сваког дана губимо што нисмо у ЕУ“, каже он.
Додаје да су закони лоши, као и да ће длаје довести до тренда да укидањем социјалних права нарушавамо владавину права.
„Такви у ЕУ не можемо. Главни разлог због ког млади одлазе одавде су слабе институције, ови закони ће додатно ослабити институције“, каже Секуловић.
Извор: Н1
cao kumo, svrati na kaficu i ratluk, ako nemos ono, ni mi penzioneri ne mozemo, bar ratluk mozes posisati i s malo vode progutati.
НИЈЕ СВАКО УТАПАЊЕ УКЛАПАЊЕ?
Наше утапање, утапање државе, друштва, народа и појединаца је познато вековима. Но, и вековима су наши испливавали из догодовштина утапања. Утапање у води је најбезболније, када се из ње искобељају утопљеници. Најгоре је утапање у сопственом ђубрету (гов*има), а најгоре прођу они који из тога не умеју, не знају или неће да се извуку. На крају, свему томе, утопљеницима су други криви, а не они сами себи? Заборављају својим улогама у томе свему.
♣ Агенција за борбу против корупције утопилаа је корупцију у своје руке.
♣ Ипак верујем у Бога. Упркос мога чувенога вође.
♣ Прочитао сам у анатомији да свако има мозак. А полтрони?
♣ Мој вођа се учи на туђим грешкама, али зато своје велича.
♣ Наше политичаре прислушкују да утврде кога они ипак слушају.
♣ Знам свој посао, а од школске спреме имам само књижицу моје партије.
♣ Креирају нам демократију у континуитету. Власт може шта гот пожели. Ми се утапамо.
♣ Ми смо здрави, али живимо у нездравој средини.
♣ Успео сам да све направим, од игле до кригле.
♣ ЕУ ће нас добро хранити, а НАТО храбро бранити од нас самих!
♣ Наша влада не може пасти, све док се не распасти.
♣ Интелигенција користи слободу кретања. Слободно напушта земљу.
♣ Чистка у владејачкој странци тек следи. Толико су велики да се не могу утопити. Утопиће се чистка?
♣ Ма каква чистка кадрова у странци. С ким ћете утапати земљу на даље?
♣ Доста сте нас утопили (у го*нима). Оставите нас да узмемо ваздух. Преселисмо се?
♣ Утописмо се у једном човеку. Ми не испливамо утопистички ни када се он умори. Тонемо полако!
♣ Утапање стиже утапање и тако у недоглед. Утапасмо се.
♣ Власт уверава народа да се утапа у „златно доба“, а четвртина становништва се утапа на ивици сиромаштва.
♣ Од отетих пензија је утопљено 616 милиона евра, а страни инвеститори су натопљени са 860 милиона евра.
VEĆE LAŽI PREMIJERKE I PREDSEDNIKA OD PENZIJA!
Na penzionerima nije ušteđeno 616 miliona evra, već je oteto i pokradeno od njih mnogo više za četvorogodišnje otimanje penzija, neusklađivanje penzija za inflaciju i porasta plata u javnom sektoru. Lezbopremijer(ka) i njen najpametniji za sebe šef pričaju za novo povećanje penzije, a ona nije mrdnula dve godine. Ko više može da veruje ovom lažovu? On izgleda ne laže samo kada spava, a s obzirom da malo spava, nema vremena, onda ima više vremena da laže i laže. Penzije su povećane krajem 2017. za 5%. On laže da je povećao penzije za 11,3%, tu računa ukidanje otimačinu penzije u povećanju. Već dve godine penzije realno samo padaju, jedino ispod prosečnih penzija je uvećao do kraja godine za 5%. Penzije u njegovoj totalitarnoj vladavini penzije su porasle za 7,53%, a troškovi za više od 25%. To je istina!