Србија

На руководећа места у СДПР 2012. године дошли су људи без искуства из општине Земун – предузеће је сада руина (видео)

Новинар НИН-а Вук Цвијић оценио је у емисији 360 степени говорећи о трговини оружјем, да је приватницима који су блиски власти препуштено да извлаче новац из државних предузећа. “То је суштина ове приче, то видимо најбоље на примеру Крушика”, каже Цвијић. Некадашњи радник Одељења за безбедност у Југоимпорт СДПР-у каже да су променом руководства на чело тог државног предузећа дошли људи без искуства. “Остаје руина, то је сада Југоимпорт СДПР”, каже Миловановић.

Александар Миловановић је објаснио да је је у Југоимпорту СДПР био запослен 15 година, од маја 2003. године.

“То одељење се најчешће бави контролом и логистиком процеса. Југоимпорт СДПР је самофинансирајуће државно предузеће, то значи да се финансира од знања и успешности људи који раде у њему, не из буџета. Настало је као потреба државе да наоружа своју војску”, каже Миловановић, додајући да “колико је држава била моћна, толико је било моћно и то предузеће”.

Објашњава да је утицај државе на различите државе у Азији, Африци, определио Југоимпорт да буде један од десет највећих извозника у периоду шездесетих и седамдесетих година.

“Затим наилази један период санкција, где СДПР налази алтернатовне методе финансирања, успева да преживи у позитивном. Након петог октобра имамо обнову наменске индустрије, око 70 одсто је уништено за време бомбардовања, СДПР активно учествује у том процесу, покушава да се врати на та традиционална тржишта. У периоду до 2012. године успева да потпише велике уговоре са Ираком, са Алжиром… Сви уговори су реализовани”, каже он.

Миловановић додаје да се доласком новог руководства стало са тим пројектима, да “СДПР није успео да изгура те пројекте”.

Новинар Вук Цвијић каже да је направљен један систем.

“Говоримо о предузећу ГИМ, за које посредује отац министра полиције Бранко Стефановић, и о другим предузећима, њих неколико су предузећа Слободана Тешића, који је 2000-их био под санкцијама УН и контролисан од стране државе овде. Оно што знамо и што је још раније објављивано, да је био и финансијер СНС, његова ћерка је била на листи СНС, радила је у МСП. То су предузећа која добијају послове”, каже Цвијић.

Како је рекао Цвијић, то је откривено захваљујући узбуњивачу Александру Обрадовићу.

“Постоје неке сумње и за још четири државна предузећа наменске индустрије – Слобода Чачак, Прва петолетка, Застава оружје и Први партизан. За Крушик постоје документи, да су мине из Крушика добијали по дисконтним ценама, нижим неко што је Крушик коштала производња”, наводи Цвијић.

Миловановић: На руководећа места у СДПР 2012. године долазе људи без искуства

Миловановић наводи да је 2012. године у Југоимпорт СДПР дошла “екипа из земунске општине”.

“На место генералног директора долази човек који је био начелник правне службе општине Земун, на место његовог заменика бивши председник општине Земун, на место саветника за безбедност долази већник општине Земун, који је пре тога био продавац лубеница у Батајници, и оно најбитније, на место саветника за Блиски исток долази човек палестинске националности који има завршену Вишу медицинску школу. Људи без искуства. Имате воз који иде 300 на сат, имате локомотиву и машиновођу који зна да ради свој посао, вагони су феноменално сређени, неко 2012. године узима локомотиву, баца је, убацује парну локомотиву, која може да иде 40 на сат. Остаје руина, то је сада СДПР”, каже он.

Истиче да је први пут у историји држава морала да интервенише и помогне.

“У трговини оружјем је цикличан процес, некад има посла, некад нема. Од 2002. године до 2012. имате мирнодопско доба, а успели смо да реализујемо и уговоримо 400 милиона долара”, каже Миловановић.

Вук Цвијић каже да Александар Обрадовић није једини, те да има људи у тим фабрикама који хоће да заштите своја предузећа од пропадања.

“Имамо та приватна предузећа ГИМ и Тешића, која имају нагли и огроман промет, с друге стране видимо да државна предузећа мало мало добијају помоћ државе. За Прву петолетку смо утврдили да је склапала уговоре за минобацаче где се сумња да је оштећена, а у исто време добија помоћ од државе. То је било успешно предузеће које је било самофинансирајуће. Као да је препуштено приватницима који су блиски власти да извлаче новац из државних предузећа, то је суштина ове приче, то видимо најбоље на примеру Крушика. Све мора да буде увезано”, каже Цвијић.

Миловановић је објаснио да на основу спецификације може да се зна где иде оружје које се извезе.

Миловановић: Тешић је у Либији нашао купце за своје оружје, међутим, због рата, Савет безбедности ставља под мониторинг Либију. У целу причу увлачи НБС, СДПР, све институције су стале у одбрану Тешића да заврши цео процес

“Тешић је у Либији нашао купце за своје оружје, међутим, због рата, Савет безбедности ставља под мониторинг Либију, Тешић схвата да неће моћи да обави тај посао, први пут долази у СДПР, прави уговор да они буду комисионар, а он извозник, у целу причу увлачи НБС, СДПР, све институције су стале у одбрану Тешића да заврши цео процес”, каже Миловановић.

Како је рекао, када државна фирма ради, то значи да део профита на годишњем нивоу иде у буџет.

“Сваки уговор који се потпише, сваки рачун се плати порез. Имате приватне трговце који најчешће раде преко офшор фирми, не иде новац у буџет. Немам ништа против да приватници раде, али сам за заштиту наменске индустрије у којој ради 15.000 људи”, каже он.

Цвијић истиче да степен упозорења постаје све оштрији.

“Имамо и реакцију Амбасаде САД, која каже да је слала обавештења, указујући на пословање Тешића, видимо да се ништа не мења за сада”, каже Цвијић.

Миловановић каже да је прича око Уједињених Арапских Емирата “јако интересантна”.

Миловановић: На сајму наоружања у Абу Дабију 2011. године, први пут је СДПР посетио шеик Мухамед бин Зајед. Проблем је што је наишао на погрешне људе овде. Пројекти који су му понуђени нису били државни – “Ер Србија” и “Београд на води” нису државни пројекти, то су нечији пројекти. Наишао је на организовано криминалну групу

“На сајму наоружања у Абу Дабију 2011. године, први пут је СДПР посетио шеик Мухамед бин Зајед. Ми смо се спремили, били смо срећни, јер је он један од најмоћнијих људи на Блиском Истоку. Показао је одмах на макету Аласа, ракетног система. То је био јако добар пројекат, не знам зашто се стало, не знам докле су стигли, колико чујем, није баш како треба. Шеик 2012. почиње интензивно да долази и посећује Србију, што је из мог угла било јако добро. Проблем је што је наишао на погрешне људе овде. Пројекту који су му понуђени нису били државни – Ер Србија и Београд на води нису државни пројекти, то су нечији пројекти. Он има озбиљан инвестициони фонд, државотворни људи му дају државотворне пројекте, а овде је наишао на организовано криминалну групу”, сматра Миловановић.

Цвијић: Обрадовић би требало да буде сведок, мада сведоци нису ни потребни

Говорећи о узбуњивачу из Крушика Александру Обрадовићу, коме је јуче укинут кућни притвор, Цвијић каже да је он под истрагом, као и да је из притвора пуштен захваљујући притиску јавности.

На руководећа места у СДПР 2012. године дошли су људи без искуства из општине Земун - предузеће је сада руина (видео)

“Нажалост, то може да му стоји над главом годинама. Мислим да то није у реду”, каже он.

Миловановић наводи да су њему “пријатељи из Тужилаштва 2013. године рекли да ни случајно не иде у Тужилаштво и даје документе”,

“Ја тим пријатељима верујем. Његов пример говори да треба чекати да дође неки други тужилац, а пре свега се борити да се промени ова власт”, каже он.

Цвијић: Последња испорука оружја, због посла због ког је Бранко Стефановић био у Саудијској Арабији, треба да иде ових дана

Цвијић каже да, ако имате штету која је евидентна, онда је несумњиво да људи који тамо раде губе посао.

“Јасно је ко штети. Последња испорука оружја, због посла због ког је Бранко Стефановић био у Саудијској Арабији, треба да иде ових дана”, каже он.

Миловановић се осврнуо и на чињеницу да је члан Народне странке.

“Никад нисам био члан ниједне странке, сада сам се у Народну учланио из више разлога. Први је да желим да моја деца имају избор, да могу да бирају да ли ће да остану овде или да иду у иностранство, са оваквом влашћу имају само избор да иду. Ја желим да се борим против ове накарадне власти. У Народној странци имате људе који заиста желе да се баве и боре против корупције, то је елементарна непогода и највећи проблем у Србији, нажалост”, навео је Миловановић.

Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!