КОСОВСКА МИТРОВИЦА – Коалиција невладиних организација Демократија на делу, која прати изборе за градоначелнике у четири општине на северу Косова и Метохије, објавила је да је излазност до 12.00 часова у тим општинама била 21 одсто.
Срђан Милојевић из Организације Центар за заступање демократске културе (АЦДЦ) рекао је на конференцији за новинаре да је у Лепосавићу излазност била 24 одсто, Звечану 21, северном делу Косовске Митровице 20 одсто и Зубином потоку 18.
“Бирачка места су отворена на време и процес је протекао мирно”, рекао је Милојевић.
Еуген Ћаколи из Косовског демократског института (КДИ) навео је да је на једном бирачком месту био покушај двоструког гласања.У Косовској Митровици, Звечану, Зубином Потоку и Лепосавићу данас се одржавају ванредни избори за председнике општина.Бирачка места отворена су у седам, а затварају се у 19 часова. ОЕБС ће технички асистирати приликом гласања, а право гласа у четири општине на северу има близу 60.000 бирача.
Кандидате за председнике имају Српска листа, Демократска партија Косова и покрет Самоопредељење.
Кандидати Српске листе су Горан Ракић у Косовској Митровици, Срђан Вуловић у Зубином Потоку, Вучина Јанковић у Звечану и Зоран Тодић у Лепосавићу.
Окупљање на тргу, па заједнички одлазак на гласање
Како је јавио репортер Н1, око 200 грађана Северне Митровице окупило се на градском тргу, како би, предвоћени кандидатом за градоначелника Гораном Ракићем, заједно отишли на бирачко место. Помоћник Директора канцеларије за КиМ Петар Петковић рекао је да су данашњи избори референдумски, јер на њима српски народ одлучује за или против свога опстанка на КиМ.
На завршним конвенцијама Српске упућен је позив Србима да гласају у недељу, чиме се, како је речено, шаље порука јединства.
Из Српске листе наводе су избори наметнути одлукама централних институција у Приштини, а пошто су председници четири српске општине на северу поднели оставке након увођења таксе од 100 одсто на српске производе.
Упркос томе што такса још није укинута, представници Српске листе одлучили су да учествују на изборима и да тиме покажу да не одустају од борбе за простор на коме живе.
Директору Канцеларије за Косово и Метохију Марку Ђурића није одобрена посета покрајини на дан избора, јер како објашњавају у Приштини његов захтев није у складу са критеријумима бриселског споразума.
Приштина је изборе расписала пет месеци након што су председници тих општина поднели оставке, као реакцију на увођење таксе на српску робу.
(Агенције)
Пу пичке издајничке! Нити сте Срби нити представљате нас Србе са Космета! Ви сте нај обичнија издајничка ГОВНА! ДАБОГДА ЦРКЛИ И ДАБОГДА ВАМ СВЕ НАЈМИЛИЈЕ поцркало по кућама вашим до детета у колевци мајку вам пиздајничку јехбем у уста хохштаплерска и снс-овска! Амин!
Takozvana “Srpska lista” izasla na izbore u takozvanoj “Republici Kosovo”? Niti su “srbi” sa srpske liste srbi, niti je Kosovo drzava? Ovakva virtuelnost lose ce se zavrsiti u sadasnjem stanju prilika na KiM. Dodatno stanje uslozava i virtuelni Plan presednika drzave za Kosovo pa kao i takvog ga nije saopstio narodu! Virtuelna vlada drzave i dalje virtuelno se mesa u svoju nadleznost. Cirkus komedija.
Dali sve ovo lici na ozbiljnu i odgovornu drzavu??? Sve ovo trpimo a vratice nam se kao “kredit u svajcarcima”.