Економија

Надају се производњи око 700.000 литара вина

ТОПОЛА – Винарије на подручју општине Топола у овој години би требало да произведу око 700.000 литара разних врста вина од, углавном, италијанских и француских сорти грожђа, изјавио је Тањугу председник те општине Драган Јовановић.

Најпознатије марке српских вина, као што су ‘Тријумф’, ‘Варијанта’, ‘Харизма’, ‘Родослов’ и друга, производе се у право у Тополи, а извозе у Русију и западноевропске земље. Однедавно, каже Јовановић, извозе се и у Кину.

Поред винарије ‘Александровић’, која годишње производи око 300.000 литара вина,  од

Краљевих подрума се очекује око 100.000 литара. Прве количине од око 150.000 литара, даће и две нове винарије, колико и бројни индивидуални произвођачи у Тополи.

Једну од две нове винарије отвара адвокатска фамилија Аврамовић, која заступа Новака Дјоковића, и која у Тополи има око 40 хектара под лозама. Другу, капацитета 200.000 литара вина, отворила је породица повратника из Канаде у Тополу.

“Надамо се да ћемо у овој години достићи око 1.000 хектара виногорја тих такозваних безвирусних сорти грожђа од којих су најпознатије и, у Тополи најзаступљеније, италијанске и француске сорте”, рекао је Јовановић.

Подсетивши да у Тополи постоји део виногорја који је под старим српским лозама, Јовановић каже да ће оне морати да се замене новим, будући да су изложени разним вирусима, и да се нада да ће се у виногорјима наћи и аутохтона српска сорта лозе “Морава”.

Према речима Јовановића, Топола помаже произвођаче вина на више начина, а један од њих је да произвођачи свих врсти воћа свакодневно добијају смс о присутности вируса у земљи и ваздуху.

На подручју Тополе су чувени Краљеви виногради, обновљени после вишедеценијске небриге. Обнављање је почело 2004. године а три године касније добијена су прва вина. У 2011. години вина из Краљевог винограда освојила су шест златних медаља и постала апсолутни шампиони квалитета.

“Наша вина су ексклузивна , јер се користи 60 процената од укупне производње грожђа да би се добило квалитетно односно врхунско вино, а остатак се одбацује. Тако да тренутино имамо производњу од 15.000 до 20.000 литара. Планирамо проширење винограда, који је данас на неких 11,5 -12 хектара, а у доба краљевине били су на више од 40 хектара”, рекао је Драган Рељић, управник Задужбине Карађорђевић.

Рељић наводи и да су Краљеви виногради, сем што производе вино, и место које у централној Србији посети највећи број туристиа. Задужбину Краља Петра, додаје, годишње посети око 100.000 туриста који поред знаменитости династије Карађрођевић могу да виде и вина стара девет деценија.

“У подрумима имамо вино из периода од 1920. до 1940. године, као и вино које производимо од обнављања винограда. Та вина чувају се у последњем нивоу краљевог подрума, који је архитектонско дело немачког инжењера, који је успео, да на овом последњем ниову, без било каквих помагала, овде температура и лети и зими износи 12 степени”, рекао је Рељић.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!