Бити — Мање од четири сата било је довољно да се распродају сви трактори, комбајни и друга оруђа на аукцији којом је окончана породична традиција дуга читав век.
Фармер Џим Тепхорн је након пете жетве праћене лошим ценама житарица решио да одустане, објавио је Ројтерс. Ситуацију је прошле јесени погоршао трговински рат Kине и САД, а посао на њиви је узео свој данак – пре 15 месеци доживео је инфаркт.
„Пролазили смо кроз тешке периоде седамдесетих и осамдесетих година прошлог века“, каже Џим, шездесетосмогодишњак чврсте грађе, како преноси Ројтерс. „Ово сада је, на неки начин, много горе“, додао је.
Широм Средњег запада, све већи број фармера одлучује се за распродају механизације и траже закупце за своју земљу да би олакшали финансијску ситуацију својих породица, како је десетак водећих аукцијских кућа специјализованих за пољопривредну механизацију обавестило Ројтерс.
Да ствар буде још гора, како одлазе старији фармери, све мање има младих који би их заменили.
Тај тренд изазвао је бум за аукцијске куће, које пријављују раст промета од чак 30 одсто у последњих шест месеци, у поређењу са истим периодом прошле године.
Међутим, очекује се да то нашкоди ланцу снабдевача пољопривредника: то значи мање муштерија за произвођаче семен и хемијску индустрију, мање купаца механизације, као и мање испоруке трговцима житарицама.
За многе породице, напуштање посла на фарми све се на просту, али болну рачуницу: Трговински рат са Kином, изазван тарифама које је увела Трампова администрација, траје скоро 10 месеци.
Kина, главни купац америчке соје, највреднијег извозног пољопривредног артикла САД, драстично је смањила набавку те житарице од САД. Од тада се цене упорно држе на ниском нивоу а оперативни трошкови брзо расту, што фармерима помаже да се брже одлуче за повлачење из посла.
Б92