Хлеб „сава“ званично поскупљује за три динара – уместо 46, његова цена износиће 49 динара али, осим овог производа, чија ће се цена и даље повећавати, ни остали пекарски производи неће остати имуни на поскупљења. По свему судећи, најјефтинији хлеб ћемо на јесен плаћати чак 60 динара.
„Ово није никакво поскупљење, три динара је само корекција цене, јер је реална цена хлеба, на основу цене пшенице која је скочила са 35 на 41 динар, неких 60 до 65 динара, а ову цену која је одређена Уредбом о ограничењу цене хлеба, која је сада 49 динара, не можемо дуго да држимо“, каже за „Нову“ Зоран Пралица, председник Уније пекара Србије.
Подсећања ради, Уредба о ограничењу цене хлеба од брашна тип 500 ступила је на снагу у новембру прошле године, а продужена је на још 90 дана, али пекари нису задовољни новом ценом по којој могу да продају брашно, те кажу да је једино што им омогућава да наставе пословање јесу субвенције на брашно.
Према речима Пралице, за три месеца, колико је продужена Уредба, морати да врше додатне корекције цена свих осталих пекарских производа, и то на сваких месец дана. Како каже, ово јесте корекција цене која утиче на потрошаче, али је далеко од цене која „одржава произвођаче у животу“.
„Цена пшенице је прошле године била између 19 и 21 динар у откупу, а сада је порасла за 100 одсто, а ту је и пораст цене нафте, која је довела до поскупљења транспорта, хлеб се пече на плин који је такође поскупео, дакле наша струка је највише погођена свим поскупљењима“, каже Пралица, објашњавајући да су све сировине које улазе у производњу хлеба и осталих пекарских производа поскупеле.
Додаје да се пекари максимално труде да, у договору са Владом, држи цене на нивоу који је погодан за потрошаче, али да овакво ограничавање цена не може да траје довека, јер држава неће моћи увек да компензује разлику у цени, те ће пекари у једном тренутку морати да дођу до реалније цене хлеба.
Пралица каже да његове пројекције нису претерано позитивне – на јесен ћемо најјефтинији хлеб плаћати 60 динара.
Економиста др Горан Петковић каже да су поскупљења свих осталих пекарских производа сасвим извесна, јер је И цена од 49 динара прениска за произвошаче, те ће на рачун осталих производа покушати да избегну губитке.
„Пекари ће сигурно повећати цене других производа које имају у понуди, јер морају негде да се ‘изваде’ негде. Није само проблем ограничене цене хлеба, пекари се суочавају са поскупљењем апсолутно свих инпута, те су поскупљења неминовна“, каже Петковић.
Поскупљење хлеба је само једно у низу свих удара на наше новчанике. Најављено је поскупљење струје, Београдски водовод шаље захтев да и њихове услуге поскупе. И превозници најављују веће цене. Кад се све то сабере остаће нам живот на беломе хлебу, а и он је све скупљи и скупљи.