Крај избора означио је почетак формирања нове Владе и трке за министарске позиције. Хоћемо ли гледати старе глумце у неким новим улогама или ће шансу добити неки нови ликови, остаје нам да видимо. Ако је судећи по најавама председника државе шансу би требало да добију нови људи, чак и они који нису добили довољан број гласова на изборима одржаним 21. јуна. Према сазнањима нашег портала, могуће су и неке рокаде, па је тако министар здравља Златибор Лончар један од кандидата за новог шефа БИА, док је актуелни директор Безбедносне-информативне агенције Братислав Гашић виђен за новог министра полиције.
“У формирању наредне Владе Србије да покажемо да нисмо бахати и да ћемо узимати људе и са листа које нису прешле цензус, да направимо Владу која ће да доноси кључне одлуке и да има још шири консензус”, поручио је председник Србије и Српске напредне странке Александар Вучић након убедљиве изборне победе напредњака. Управо ова изјава “подгрејала” је бројне спекулације и нагађања о томе ко би могао да добије министарску функцију, упркос томе што није добио подршку грађана, а као најреалнији кандидат показао се Чедомир Јовановић.
Друштвене мреже су након појаве Јовановића на прослави изборне победе СНС-а брујале о томе да је Јовановић кандидат за министарску позицију, а неки су му предвиђали и место шефа дипломатије. Јовановић те тврдње није демантовао.
Озбиљан играч и кандидат постао је и лидер Српског патриотског савеза Александар Шапић који је је, за разлику од Јовановића, успео да пређе изборни цензус са, према последњим подацима, освојена 3,46 процента гласова. Све гласније се чују спекулације да ће бивши ватерполиста постати нови министар спорта.
Шапић је изјавио да је могуће да буде у новој влади и да ће се, ако дође до таквог разговора, видети да ли постоје исти стратешки циљеви са Српском напредном странком.
“Теоретски да, практично не знам. Прво, нож и погача су код СНС и Вучића, а њима нико не треба да формирају Владу”, рекао је Шапић одговарајућо на питање – “да ли има шансе да вас видимо у следећом влади”.
Једно од стратешки важнијих места у Влади је министарство здравља, а према сазнањима Нова.рс актуелни министар Златибор Лончар могао би да са ове функције оде на чело Безбедносно информативне агенције и на тој функцији замени Братислава Гашића. Једно време медији су писали да би у Лончареву фотељу могла да седне и Дарија Кисић Тепавчевић, али је она навела да је нико није звао у Владу, нити је размишљала о томе. О Кисић се овори као о новој директорки института Торлак.
Лончарову фотељу могла би да попуни Сања Радојевић Шкодрић в.д. директорка Републичког фонда за здравствено осигурање, док би њено место могао да заузме Берислав Векић, државни секретар у Министарству здравља.
Према ранијим сазнањима нашег портала, готово је извесно да у будућој влади функције министара неће обављати Расим Љајић, Горан Триван и Горан Кнежевић, а мале шансе да се на тим позицијама задрже имају Владан Вукосављевић и Зоран Ђорђевић.
Више је него јасно да је актуелна премијерка Ана Брнабић једна од миљеница председника државе Александра Вучића који је више пута стајао у њену одбрану и говорио о њеним кавлитетима, Ипак, још је неизвесно да ли ће она бити и на челу нове Владе.
У недавној изјави за наш портал, упитана да ли ће бити и на челу нове Владе, или јој је намењена нека амбасадорска позиција, Брнабић није одговорила конкретно.
“Све је могуће, не мислим да су лична решења најаважнија на свету. Тим је најважнији. Била прмијер или не, ја знам да ћу дати све од себе за Александра Вучића и за ту странку”, казала је Брнабић.
Извесно је да на месту министра привреде неће остати Горан Кнежевић. Он за Нова.рс наводи да га та функција више не интересује.
“Дао сам све што сам могао. Има пуно паметних и млађих, а ја ћу да подржавам ту политику из све снаге”, каже Кнежевић.
У контексту његовог наследника не помиње се много имена. У време док је Кнежевић због здравствених проблема одсуствовао са посла, највише се експонирао државни секретар Министарства привреде Драган Стевановић. Међутим, у политичким круговима веће шансе да дође на функцију министра привреде дају се Марку Чадежу, председнику Привредне коморе Србије.
Актуелни министар трговине, телекомуникација и туризма Расим Љајић у последњих 20 година био је члан чак девет влада, а једини прекид имао је у тренутку распада државне заједнице Србије и Црне Горе.
Он је прошле године изјавио да у будућој влади неће бити министар.
“Већ 10 година сам министар и не желим да од те функције правим занимање. Било би смешно да цео живот проведем у некој влади. Не знам шта ће бити после пет-шест година, али у следећој влади сигурно нећу бити. Бавићу се развојем партије, вероватно ћу у парламенту предводити страначку групу, али ће неки други људи из СДПС-а бити министри”, навео је раније Љајић.
Министарску фотељу вероватно неће задржати министар рада и социјалне политике Зоран Ђорђевић, од кога је јавност тражила оставку током пандемије, с обзиром на велики број заражених, па и преминулих, у геронтолошким центрима.
Мале су шансе да у новој влади буде места и за Владана Вукосављевића, министра културе. Као његова наследница ранија се помињала Маја Гојковић, председница парламента, међутим, у политичким кулоарима као могућа Вукосављевићева наследница појавила се Јелена Триван, актуелна директорка Службеног гласника, која је ушла и у јавни клинч са министром.
Последње дане у Влади одбројава и министар екологије Горан Триван, а како се спекулише, у трци за његову фотељу су функционерке СНС Марија Обрадовић и Маја Гојковић.
Највеће шансе да остану у Немањиној 11 има министар пољопривреде Бранислав Недимовић, који је и први на листи Српска напредне странке за парламентарне изборе, као и Ана Брнабић, актулена премијерка, за коју се раније спекулисало да жели да оде из владе. Министарску фотељу вероватно ће задржати и Синиша Мали, упркос свим аферама које су га пратиле од како је активно политички ангажован.
Нова.рс
normalno je da će uzeti iz stranaka koje nisu prešle zenzus jel su te stranke radile za njega celo vreme teško narodu ko mu kroji sudbinu sve ološi gori od goreg narkomani pijanice nepismeni
Ракох ја да нејвеће шансе да постане амбасадор Републике Србије у Републици Косово има Чодомир Јовановић, чији програм најдоследније спрвоводи Александар Вучић, јер његов програм нико никад није видео. Реално је било претпоставити и да ће курсиста новинарства Марко Чадеж, који никад ништа није радио, а о привреди зна исто колико и ја о космонаутици. На место председника Привредне коморе Србије именовао га је сам Вучић, на предлог амбасадора Немачке. У Немачкој је и завршио курс.