Економија

Највећи инвеститор у Србију: Српска дијаспора!

Српска дијаспора је и ове, као и протеклих година, показала да кроз финансијску помоћ фамилији и пријатељима у отаџбини редовно надмашује стране инвестиције и да су њене дознаке најстабилнији извор прихода на које могу да рачунају власти у Београду када упркос оштрим мерама штедње осиромашени грађани не узвраћају социјалним немирима.

Према подацима Народне банке Србије (НБС), у првој половини 2014. године је на име дознака у Србију пристигло 1,27 милијарди евра, тако да се може очекивати да ће до краја године тај износ бити нешто мањи од прошлогодишњег када је стигло 2,86 милијарди евра.

– Нажалост, већи део тих девизних дознака одлази у потрошњу, а не у инвестиције, што је последица дугогодишње политике која није стимулисала дијаспору за улагања у домаћу привреду. Тако се један део тог новца и враћа у иностранство кроз увоз роба које купују овдашњи потрошачи – коментарише за „Вести“ универзитетски професор Владимир Гречић.

Као и ранијих година, највише новца долази из Немачке, где има и највише српских радника, следе Аустрија, Швајцарска и Француска (видети табелу).

С обзиром на то да је мало новца отишло у инвестиције, тешко је рећи да се дознакама држава годинама држи на бајпасу од банкротства, али се то сигурно односи на породице у Србији.

– Не би се могло рећи да су наши сународници који раде у иностранству спасили отаџбину од банкротства, али да њихове дознаке свакако помажу грађанима је несумњиво, јер би сиромаштво било много веће да нема тих новчаних пошиљки – коментарише Гречић.

Стари виц да Срби зараде 100, добију 150, а потроше 300 евра могао би тако своје логично објашњење да има у дознакама које су се показале као најстабилнији извор приходовања просечне српске породице. Рачуна се да око 800.000 становника у Србији свој колико-толико пристојни живот дугује управо дотацијама из иностранства.

Да је дијаспора најсолиднији и највернији инвеститор, а који при том не пропитује много где су отишле паре, говори и упоредни податак колико је за деценију српске транзиције ушло страних инвестиција, а колико дознака.

– Само по основу такозваних текућих трансфера, у којима доминирају дознаке, од 2001. до краја 2012. у нето износу стигло је више од 34 милијарде евра. Поређења ради, на име страних директних и портфолио инвестиција, у том периоду инкасирали смо знатно мање – око 19,5 милијарди евра – наводи економиста Млађен Ковачевић.

Светска банка је ранијих година износ дознака у Србију умела значајно да увећа у односу на извештај НБС, али је последњих година методологија нешто уједначенија, па се процена СБ сада приближила подацима централне српске банке.

Према СБ, Србија је у прошлој години на име дознака добила око три милијарде долара. Узимајући у обзир земље Источне Европе и Централне Азије, то је нашу земљу сврстало на четврто место, после Украјине, Таџикистана и Румуније.

Седам одсто од БДП

У самом смо врху и када се новац по основу дознака процентуално изрази кроз учешћа у бруто друштвеном производу (БДП), па он износи седам одсто, што нас сврстава на десето место. Испред нас од земаља у региону су БиХ (11 процената), Црна Гора и Албанија (по осам). Светска банка је на ову листу ставила и Косово, па новац који шаљу Албанци с Космета учествује чак са 17 процената у БДП који се на годишњем нивоу оствари у отцепљеној српској јужној покрајини.

Одлазе целе породице

Колико ће овај дијаспорски Деда Мраз да потраје, велико је питање, између осталог и зато што је све већи број људи који са целим породицама напуштају Србију, па немају коме од ближе фамилије ни да шаљу новац.

– Те дознаке ће се вероватно временом смањивати, мада не тако брзо. У односу на седамдесете и осамдесете када су људи одлазили да зараде новац, направе кућу у Србији и врате се, сада одлазе целе породице – истиче Гречић, добар познавалац демографских и имиграционих токова у Србији.

 

Ј. Арсеновић – Вести

фото: Вести, Реутерс/Т.С.

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!