Хелм

Највиша стопа незапослености младих на свету у БиХ

Просечна месечна плата у БиХ износи 400 евра, а они ретки који имају посао су срећни, пише Би-Би-Си. БиХ има највишу стопу незапослености младих на свету, где шест од десет особа не може да нађе посао.

Британски Би-Би-Си је објавио анализу у којој се на почетку осврће на изразито компликовану администрацију у БиХ.

„Уколико затражите састанак са председником БиХ добићете елегантан одговор: којег од три“, пише Би-Би-Си и наводи да је тако компликован систем установљен Дејтонским мировним споразумом којим је окончан рат, а који је требало да избалансира амбиције и жеље етничких група.

Ипак, због споразума земља тапка у месту, оцењује Би-Би-Си и наводи да просечна месечна плата у БиХ износи 400 евра. Они ретки који имају посао су срећни, наводи се у тексту и додаје да БиХ има највишу стопу незапослености младих на свету, где шест од десет особа не може да нађе посао.

Ипак, све етничке групе су јединствене у једном – криве политичаре. Оптужени су за непотизам, корупцију и лошу приватизацију, а примају плате четири пута веће од просечне, оцењује Би-Би-Си.

У међувремену, наводи се у тексту, непоходно је донети важне одлуке које се тичу економије, здравственог система, чак и извода из матичне књиге рођених, јер се етнички политички лидери у БиХ ретко договоре око нечега.

„Свака од страна могла би да искористи промене ‘Дејтона’ да оствари ратне циљеве и ја сам против тога. Срби би покушали добити независну Републику Српску, Бошњаци желе јединствену владу, једног председника и парламент, а Хрвати би желели трећи ентитет. Тада бисмо били изгубљени“, рекао је председавајући Председништва БиХ Младен Иванић за Би-Би-Си.

Масовни протести и нереди у фебруару 2014. показали су колики је ниво незадовољства, а упућени су и позиви међународним играчима да интервенишу.

Ту могућност има високи представник, наводи Би-Би-Си и подсећа да када је Педи Ешдаун био на дужности, сменио је на десетине званичника и постао је познат као бан од Босне.

Актуелни високи представник Валентин Инцко одлучио је да се не меша, али и поручио да би то у будућности могло да се промени, наводи Би-Би-Си.

Британска медијска кућа подсећа и да су демонстранти протестовали испред зграде Председништва БиХ у Сарајеву свакодневно држећи банер којим позивају ЕУ да направи корак и помогне.

Раније је ЕУ инсистирала на промени устава. Ипак, сада је ЕУ фокусирана на животне проблеме грађана, а ти проблеми су горући, пише Би-Би-Си и оцењује да би БиХ била на корак до ЕУ уколико би испунила услове и Споразума о стабилизацији и придруживању, али, како се истиче, то коче исти политичари који су на власти већ 20 година.

 

РТС

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!