Економија

Највише новца из буџета добила авио-служба Владе Србије!

Предлогом државне благајне за 2019. годину издаци за услуге по уговору скоро да су удвостручени и достижу 216 милиона динара.

Међу највећим добитницима Закона о буџету за 2019. годину биће спољни сарадници Авио-службе владе, ангажовани по уговору. Kако може да се види из предлога који је стигао у Парламент и о коме ће посленици расправљати од уторка, Авио-служба владе добила је за око 70 одсто више новца него прошле године.

Уколико посланици усвоје овај предлог, ова владина служба располагаће буџетом од 500 милиона динара. Ове године, благајна Авио-службе била је тешка 290 милиона динара.

И док је за машине и опрему бужетом за следећу годину планирано скромних 400.000 динара, издаци за услуге по уговору готово да су удвостручени. По том основу догодине ће бити исплаћено 216 милиона динара. Буџетом за ову годину за те намене било је издвојено 123 милиона.

Нови авион – већи издаци

Kо су клијенти Авио-службе владе види се на порталу Управе јавних набавки. Али се види и то да су због набавке новог авиона (Ембраер 650) повећани и издаци који се односе на обуку владиног ваздухопловног особља.

Наиме, у својој флоти влада сада има три авиона: Емраер 650, Фалкон 50, Лир џет 31А. Стручну обуку ваздухопловног особља за сва три авиона обавља компанија из Њујорка „Флигхт Сафетy“. Првобитно је са овом америчком компанијом потписан уговор вредан 4,9 милиона динара, за обуке које се обављају на авиону Лир џет 31А. Kасније је вредност овог уговора смањена на три милиона. У уговору се наводи да је дошло до измена у владиној флоти, која је проширена авионом типа Ембраер 650, што је у потпуности променило организацију послова и потребу за обукама ваздухопловнпог особља.

Вук Јеремић, лидер Нове странке, објавио је недавно да је нови владин авион заправио купила БИА, како би се избегао тендер за набавку. Kако је рекао, авион користи готово искључиво Вучић, као и да уместо пилота и кабинског особља авио-службе Владе Србије лети посада компаније „Аир Пинк“.

Сузана Васиљевић, саветница за медије Председника републике, објаснила је недавно за Данас да је нови члан флоте (поред Фалкона 50 или Лир џета 31А) у власништву Владе Србије.

„И као такав на располагању је министрима и председнику државе, када добије одобрење Владе, то јест када авион није заузет“, рекла је Васиљевић за Данас.

Избори буџетом нису планирани

Буџетом за 2019. годину нису планирани никакви ванредни избори. То, међутим, не мора ништа да значи. Јер, буџетска резерва је последњих година знатно повећана и у великој мери даје одрешене руке министру финансија да дискреционо троши новац. Наиме по члану 69. Закона о буџетском систему, текућа буџетска резерва износи највише четири одсто укупних прихода у државној каси, што је око 50 милијарди динара. О колико великим парама је реч говори и податак да то представља више од један одсто бруто домаћег производа, односно свега што грађани и привреда створе за годину дана. Редовни председнички избори у 2017. години, буџет су коштали око 640 милиона динара.

Иста фирма, нови уговор

Иста компанија из Њујорка радила је обуке и за Фалкон 50 . Уговорени посао био је вредан девет милиона динара. Kасније је, изменом уговора, његова вредност смањена на пет милиона динара. Из истог разлога, односно због измена у владиној флоти. А одговор на питање зашто ова компанија није негодовала када је по основу оба уговора изменама добила мање пара крије се у трећем уговору. Наиме, иста фирма добила је и посао обуке пилота на новом авиону. Уговор је вредан 10 милиона динара. Сарадња Авио-службе владе и „Ер Пинка“ за сада се, бар званично, нигде не види.

На списку пословних партнера ове владине службе је Нафтна индустрија Србије (НИС), која је склопила уговор о набавци млазног горива вредан 18,13 милиона динара. Kако показују подаци са портала Управе јавних набавки, Уговор са НИС-ом, који је био једини понуђач на тендеру, закључен је 13. марта ове године и важи 12 месеци.

Авио служба владе кетеринг наручује од компаније „Ер Србија кетеринг“. За текућу годину потписан је уговор вредан 2,5 милиона динара. Ова комапнија такође је била једини понуђач на тендеру. Kада је реч о услугама одржавања и техничке подршке широм света тај посао добила је швајцарска компанија „Јет авиатион“. Уговор је релативно скроман и вреди свега 4.540 швајцарских франака, односно око 450.000 динара. Јат техника закључила је уговор (два милиона динара) на име услуге провере и техничке подршке за авионе.

Спољно-трговинске послове у име и за рачун Авио-службе владе обавља компанија „М-флy“. Власници ове компаније су Ана Вуксан Вулић и Војислав Вуксан. Посао је вредан три милона динара, а ова фирма је и ранијих година била на списку клијената Авио-службе владе. Kомпанија Дунав осигурање добила је посао вредан 4,5 милиона динара на име услуге осигурања ваздухопловства.

План јавних набавки за следећу годину још није објављен на сајту Авио-службе владе, па се не може са сигурношћу тврдити на име којих услуга ће расходи бити удвостручени. Оно што се зна је да је на име трошкова за путовања за следећу годину издвојено нешто више од 14 милиона динара, што је тек нешто мало већи износ од прошлогодишњег (13,76 милиона).

истиномер.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!