Београд — НАЛЕД је оценио да би Нацрт закона о финансирању локалне самоуправе требало да буде повучен, јер ће довести до финансијског слабљења градова и општина.
“Предлажемо да закон буде повучен из процедуре како би се урадиле додатне анализе и пројекције кретања прихода на локалу и ефекти примене закона”, навео је НАЛЕД у саопштењу.
Та организација навела је да је направила симулацију са примером буџета града са 100.000 становника, која је показала да би губици на приходној страни износили више од милијарду динара.
“Мањак по основу различитих комуналних такса и еколошке накнаде били би већи од пола милијарде динара, а по основу пореза на зараде додатних 600 милиона динара”, додао је НАЛЕД.
Из алијансе су оценили и да градовима и општинама у Србији расту надлежности, смањују се приходи, а нове обавезе их очекују на путу приступања ЕУ.
“Примера ради, на локалне самоуправе пребачена је брига о примарној здравственој заштити. Како нису добиле додатна средства, неодрживи систем финансирања довео је до скока дуга здравствених установа на локалу на 10 милијарди динара који ће платити градјани”, наведено је у саопштењу.
НАЛЕД је подсетио и да су општине “већ претрпеле удар на буџете” од смањења пореза на зараде са 12 на десет одсто и упозорио да ће држава приморати локалне самоуправе, уколико настави да им смањује приходе и повећава обавезе, да повећају таксе и накнаде.
“Тиме републички ниво власти одговорност за парафискале са себе пребацује на локал и додатно угрожава атрактивност локалних самоуправа у очима потенцијалних инвеститора”, наведено је у саопштењу.
НАЛЕД је предложио Влади Србије да разговара са два највећа репрезентативна удружења локалних самоуправа како би се заштитили интереси градјана и привредника.
бета