Србија не жели да се одрекне ПДВ-а за изградњу дечјег одељења хемато-онкологије у Нишу, за које је Национално удружење родитеља деце оболеле од рака (НУРДОР) прикупило 20.000.000 динара (око 163.000 евра) уз помоћ пријатеља и донатора.
За прву фазу пројекта: грубу градњу и постављање новог објекта под кров, потребно је 25.000.000, од чега 5.000.000 динара износи ПДВ. Данијела Станковић, стручни сарадник НУРДОР-а апелује на државу Србију да се одрекне ПДВ-а у корист болесне деце.
– Од 2003. године боримо се да деци пружимо хуманије услове лечења. НУРДОР се обраћао писменим путем и премијеру, и Министарству здравља, и Министарству финансија које је ове године донело решење да одбијају нашу молбу и захтевају да платимо спорни ПДВ. Изградњом овог одељења, инвестиција остаје у рукама државе. Желимо само да се држава, уместо узимања ПДВ-а, прикључи тим износом као један од инвеститора пројекта, како би процес изградње могао да почне у мају месецу. Након завршене изградње, на основу Уговора о донацији потписаним између НУРДОР-а и Клиничког центра Ниш, ново Одељење ће бити власништво Клиничког центра који ће њим управљати и одржавати га – каже за „Вести“ Данијела Станковић. Она истиче да је педијатријско хемато-онколошко одељење Клинике за дечје интерне болести у Нишу у најлошијем стању.
Терапија први пут у Србији
Пројекат предвиђа ново одељење које се простире на преко 750 м2. Стационарни део ће имати шест једнокреветних, и две двокреветне собе, од којих ће свака имати засебно купатило, као и одговарајући број помоћних лежајева за родитеље деце. Одељење ће имати и дневни боравак са простором за игру и учење. Одељење ће бити опремљено најсавременијом опремом, што ће омогућити квалитетнију негу болесних малишана. У дневној болници деца ће хемиотерапију моћи да примају и у специјалној играоници, што ће овај хумани вид примања терапије „по мери детета“ први пут стићи и у Србију.
– Деца и родитељи пролазе кроз агонију борећи се са раком. Они су велики борци, и треба пружити шансу дечјим животима – каже Данијела Станковић.
– Нема довољно капацитета, технички услови су лоши, медицински и хигијенски стандарди не задовољавају потребе оболеле деце. Изградњом овог одељења би се у знатној мери унапредили услови лечења деце из јужног региона – истиче Станковићева
Она каже да је одговорност државе велика, јер у Србији свакога дана од рака оболи једно дете, а сваке недеље једно премине.
– Деца, језгро једног друштва, немају могућност да се боре за себе, али смо сви ту да им пружимо потребну подршку и љубав, а то је од пресудног значаја за децу оболелу од рака. Снага промене ипак лежи у људима и верујем још увек да је живот деце нешто на шта сваки родитељ не може остати хладнокрван, и рећи да га се то не тиче. Верујем да ће се заједничким снагама државе, НУРДОР-а, бројних донатора и људи добре воље успешно реализовати овај капитални пројекат од националног значаја – рекла је Станковићева.
А. Вучићевић – Вести