Влада Србије на последњој седници дала је сагласност да се ради спречавања ширења, сузбијања и искорењивања заразне болести афричке куге свиња (АКС) ангажују Министарство одбране, Војска Србије и Министарство унутрашњих послова, како би пружили помоћ Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде у примени и спровођењу наложених мера за сузбијање и искорењивање ове болести.
Како се наводи у саопштењу, У Србији је до 3. августа потврђено постојање афричке куге свиња у више од 1.600 газдинстава у 38 општина, односно 13 управних округа.
Крајем јула из Министарства пољопривреде саопштено је да је формиран штаб за сузбијање афричке куге свиња при Влади Србије. До тада, ветеринарске службе на територији целе земље извршиле су 301.084 активна надзора домаћих и дивљих свиња.
Протекле седмице објављено је да је болест ове године први пут пријављена и на већој комерцијалној фарми „Стари Тамиш” на којој је поред осталог узгајано 1.600 крмача. Фарма у власништву компаније „Алмекс” биће затворена све док не прође опасност.
У јавности се последњих дана говори и о могућем сценарију да свињско месо драстично поскупи, па чак и о несташицама будући да ова болест хара регионом али и делом Европе.
Министарка пољопривреде Јелена Танасковић недавно је изјавила да инспекције интензивно контролишу промет свињског меса на територији целе Србије. Нагласила је да нема бојазни да ће наша земља остати без свињског меса због афричке куге. Навела је да је проблем паника код фармера који своје животиње покушавају да транспортују ноћу алтернативним путевима преко њива и на тај начин шире заразу. „Претходне недеље апеловала сам неколико пута, а користим и ову прилику да их замолим да то не раде. Они за сваки килограм животиње која је еутаназирана добијају наплату од државе по тржишној вредности на дан еутаназије. Не постоји ниједан разлог за бригу, јер они немају губитак, само немој да ширимо заразу, која долази преко дивљих свиња. Ово сада што се проширило је искључиво због људског фактора”, рекла је министарка.
Додала је да је прошле недеље заустављен камион на територији Чачка са 20 прасића који је долазио из заражене средине, без иједног папира, што је могло да повећа заразу.
„Тај возач је санкционисан, ми смо укључили војску, полицију, тужилаштво и сви смо заједно у оперативном штабу, који од почетка функционише и доноси мере. Ветеринари и инспекција су на терену 24 сата и тако је већ три месеца уназад. Зараза је кренула да се шири у само две недеље, оног тренутка када су фармери почели да транспортују животиње, а до тада смо држали све под контролом. И нема разлога да то раде”, поручила је Танасковићева.
Навела је да се се ова болест свиња не преноси на људе. Ипак, нагласила је, инспекције су почеле са контролама печењара. У јавности се појавила гласина да се месо заражених свиња продаје у печењарама. Напоменула је да то није могуће јер не може месо да уђе ни у један објекат односно печењару без печата и провере ветеринара.„Инспекција је на терену и свуда их можете очекивати, у свим градовима и општинама”, рекла је министарка пољопривреде.