Друштво

Напредна ЛОПОВСКА БАНДА легализује КОРУПЦИЈУ!

Србија ће ускоро, први пут у својој историји, добити и званично ново занимање – лобиста.

То је предвиђено Нацртом закона о лобирању, који је од петка на јавној расправи, и који уређује услове под којим неко добија дозволу да лобира, али и обавезе јавних функционера према којима се лобира. Јавна расправа о Нацрту закона трајаће до 16. априла.

Према Нацрту, лобирање је делатност којом се врши утицај на органе Републике, покрајине, јединице локалне самоуправе, агенција и независних институција, јавних предузећа и привредних друштава, као и осталих чији је оснивач неки орган власти.

Осим физичког лица, лобирањем се могу бавити и привредна друштва или удружења која су добила одобрење. Према закону, особа из органа јавне власти према којој се лобира дужна је да спречи било какве штетне последице по јавни интерес које могу настати због лобирања.

Закон прописује и обавезно полагање испита за обављање послова лобирања, које ће организовати Правосудна академија. Евиденцију лобиста водиће Агенција за борбу против корупције, која издаје и одобрења за бављење послом.

Одобрење се може издати физичком лицу које је наш држављанин, пословно способан, ако није осуђиван. Домаће привредно друштво добија дозволу ако је уписано у регистар и ако има запосленог најмање једног лобисту који испуњава све услове као и физичко лице.

Странци могу да се баве лобирањем код нас ако су регистровани за те послове у држави чији су држављани или где имају седиште, и ако су уписани у посебну евиденцију Агенције за борбу против корупције.

Закон забрањује јавним функционерима и високим државним службеницима да се баве лобирањем две године од дана престанка функције. Закон још каже и да лобирање не може почети пре закључивања уговора.

Закон је предвидео и низ казнених одредаба. Рецимо, за фирму је предвиђена казна од 50.000 до два милиона динара ако лобира без одобрења или ако почне поступак лобирања без уговора. Са 30.000 до 200.000 динара биће кажњено физичко лице у случају кршења закона, као и лобирано лице ако не достави Агенцији обавештење о контакту са лобистом.

Законско уређивање лобирања треба да допринесе заштити јавног интереса, да повећа јавност рада органа државне управе, ојача одговорност лобираних лица која обављају јавне функције и подигне поверење грађана у процес доношења одлука, кажу у Министарству правде.

Новости, бизлифе.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!