УСЛОВЕ које од рачуновођа захтева нови правилник о обрачуну ПДВ-а немогуће је испунити, а додатни трошкови које његова примена изискује привреду ће коштати и више од пет милиона евра! Ово тврде рачуновође које већ данима покушавају да укажу на проблеме које од њих захтева нови начин евиденције овог пореза, а чија примена почиње од 1. јануара идуће године.
Од рачуновођа се, по новоме, захтева да заједно са пореском пријавом ПДВ-а сваки пут достављају знатно обимнију и детаљнију евиденцију у односу на досадашњу, као и нови образац са 13 табела и 155 ставки. Захтева се и детаљан опис сваког продатог артикла, што укључује назив, врсту, модел, тип… производа.
У уторак се огласио и Савез рачуновођа и ревизора Србије, тражећи састанак са министром финансија Душаном Вујовићем, на коме би предложили решење ове ситуације.
– Наведеним правилником прописује се обавеза вођења знатно обимнијих евиденција са непотребним нивоом детаљности – указује Борисав Тимотијевић, председник извршног одбора Савеза рачуновођа и ревизора Србије. – За попуњавање новог обрасца је неопходно како прилагођавање софтвера, тако и знатно додатно ангажовање људских ресурса. Додатно, нејасне одредбе Правилника у вези са евиденцијом ПДВ-а указују на обавезност преписивања огромног броја података из пословне документације. Мишљење је стручне јавности да су овакви захтеви потпуно беспотребни, будући да сви подаци већ постоје и доступни су за сврхе пореске контроле и дуплирање евиденција изискује нова оптерећења и трошкове за привреду, а не доприноси побољшању наплате и контроле плаћања ПДВ-а.
Савез сматра да се одређеним изменама овај правилник може побољшати, а трошкови примене за привреду свести на минимум.
Основ за нови правилник о евиденцији ПДВ-а су измене Закона о ПДВ из октобра 2015. године. Портал “Необилтен” извео је рачуницу да на примеру само 50.000 фирми које ће имати већи обим ручног уноса, трошкови радне снаге за годину дана биће већи за 633,6 милиона динара.
УКЉУЧИТИ СТРУКУ
– МИШЉЕЊА сам као књиговођа да се треба прерадити и ускладити овај правилник – каже за “Новости” Јулијана Немет де Алерте, власница рачуноводствене агенције. – Такође, неопходно је да се направи радна група где ће се консултовати рачуновође које у пракси спроводе законска и подзаконска акта.
Д. И. КРАСИЋ, Новости