Због тога што није извесно да ће на следећој седници Скупштине града одлука о бесплатном уступању нишког аеродрома држави имати већину, одборници владајуће коалиције изложени су различитим притисцима, пре свега од стране СНС-а, тврде незванични извори нашег листа.
Челници СНС-а то негирају, уз објашњење да за таквим притисцима и нема , пошто већинска подршка „никада није ни била доведена у питање“.
Представници опозиције оцењују да је највећи притисак на градске одборнике из редова власти, свакако, долазак у Ниш председника Србије и СНС-а Александра Вучића, који је незванично најављен за другу половину овог месеца, а пре седнице Скупштине. Вучић би тада требало „коначно да убеди“ колебљиве припаднике своје странке, владајуће коалиције и грађане да је бесплатно уступање оснивачких права и комплетне имовине нишког аеродрома држави у њиховом интересу.
Према незваничним информацијама, након Вучићеве јавне љутње због подела унутар нишког СНС-а, које су, по његовом суду, и искомпликовале ситуацију у вези са предајом аеродрома „Константин Велики“ држави, у тој странци су учестали састанци чији је циљ да обезбеде „пуно јединство“ у подршци таквој предаји. У опозицији тврде да имају информације да се на одборнике из те, као и других владајућих странака, врше и другачији притисци, не наводећи конкретне примере.
Извори Данаса додају да се на недавном састанку Извршног одбора Градског одбора СПС-а наводно могло чути и упозорење „сетите се како је прошао Игор (Новаковић)“, иначе функционер СПС-а, који је ухапшен због злоупотребе службеног положаја, а након што се као директор Југоистока успротивио централизацији ЕПС-а и утапању Југоистока у то јавно предузеће. Након дискусије која је трајала неколико сати, уз изношење низа аргумената против уступања аеродрома држави, ипак је одлучено да ће се гласати за такав предлог, уз образложење да је то „став странке, чији су министри у Влади такође дали глас за то решење“.
За сада је једино градска одборница владајуће Јединствене Србије, Јелена Ђорђевић, јавно казала да „трпи различите личне притиске“ због тога што је јасно рекла да је против бесплатне предаје нишког аеродрома држави, али ни она није желела да каже о каквим притисцима је реч. Након Ђорђевићкиног јавног иступа, Јединствена Србија ју је искључила из одборничке групе и покренула поступак за њено искључење из странке.
– Чињеница је да су одборници владајуће већине подељени у два табора – оне који су за поклањање аеродрома држави и оне који су против тога. Због тога се сада „дисциплинују“ они који су „против“, и то се мање или више ради у свим странкама. Притисци се крећу од вербалних убеђивања до уцена које су у вези са њиховим послом, као и на друге начине – каже за Данас Миодраг Станковић, председник нишких демократа.
Градоначелник Ниша Дарко Булатовић (СНС) није желео да одговори на наша питања о овој теми, док шеф одборничке групе СНС-а у Скупштини града Зоран Перишић и повереник Градског одбора СНС-а Звездан Миловановић негирају како страначке, тако и друге притиске на одборнике. Они кажу и да је седница Скупштина града, која је била заказана за 10. април, одложена да би се одборници у потпуности информисали о овом послу, а не због недостатка скупштинске већине за предлог о аеродрому.
– Ако у мом листингу било ко нађе бар један позив неком одборнику СНС-а у овом периоду, пристајем да дам оставку на место шефа одборничке групе. Причу о наводним притисцима на одборнике и недостатку скупштинске већине измишљају политичке странке које су на недавним београдским изборима доживеле дебакл, па им је сада потребна тема са којом би се вратили на политичку сцену, а аеродром се појавио „као наручен“ – каже Перишић за Данас.
Повереник СНС-а Миловановић је уверен да је „не само СНС, већ и цела владајућа коалиција јединствена у ставу да је потребно пренети власништво аеродрома из једног облика државне својине у други“. Одборница Ђорђевић је једини изузетак од овог правила, тврди он за наш лист.
Младен Јовановић, члан Иницијативе „Не дамо нишки аеродром“ и председник Управног одбора Националне коалиције за децентрализацију, сматра да такво јединство, ипак, не постоји. Он оцењује да, према доступним подацима, претходна седница Скупштине града није одложена само зато што власт није имала већину, већ чак ни кворум.
– Захваљујући информацијама које пласира Иницијатива, све више одборника владајуће коалиције постаје свесно да нису довољно информисани о овом послу, а поготову да не знају шта ће бити његове последице по Ниш, грађане и овај регион. Они су све више почели да размишљају као Нишлије, а све мање као припадници својих партија са седиштем ван Ниша. Њихов опрез је све већи , без обзира на притиске – каже Јовановић за Данас.
Према доступним информацијама, на следећој седници Скупштине града, осим одборнице Ђорђевић, наводно би могли бити „спорни“ и одборници владајуће СРС, којима је председник странке Војислав Шешељ сугерисао да „гласају против бесплатне предаје нишког аеродрома држави, и по цену опстанка коалиције“. Шешељ и одборници СРС-а нису потврдили ову информацију.
Бројеви
Скупштина града Ниша има 61 одборника. Коалиција око СНС-а има 21 одборнички мандат, СПС има седам, коалиција око Покрета социјалиста шест, коалиција Јединствена Србија и Руска странка пет, радикали пет, коалиција ПУПС и Двери три и СНП има један мандат. Остали мандати припадају опозицији, која је, према садашњим информацијама, јединствена у ставу да ће гласати против одлуке о поклањању нишког аеродрома држави.
Пише: З. Миладиновић, Данас.рс