Министар одбране Србије Зоран Ђорђевић рекао је да је Русија донирала Србији шест војних авиона МиГ 29, који ће у наредном периоду са српским авионима тог типа у наоружању војног ваздухопловства чинити основу српске ловачке авијације, способне да изврши мисије заштите ваздушног простора.
Коментаришући актуелне безбедносне изазове по Србију и укупну безбедносну ситуацију, Ђорђевић је указао на тренд да се војни буџети не само у Европи, већ и у региону повећавају.
– То је одсликавање нових жаришта која постоје у свету, која никада нису била ближе Европи, а која потенцијално представљају претњу за нашу земљу, али и за Европу и ЕУ, чији ћемо саставни део свакако једног дана бити – рекао је Ђорђевић.
Он је додао да Србија жели да буде део заједничке европске одбрамбене политике, да се понаша као да је чланица ЕУ, да буде одговорна и спремна да на све евентуалне изазове одговори.
Што се тиче опремања система одбране, он је навео да је један од приоритета опремање Ратног ваздухопловства и противваздухопловне одбране, као технолошки софистицираног вида, који знатно утиче на укупне оперативне способности Војске Србије.
– Разматрамо више могућности за побољшање стања у нашој авијацији. Набавили смо два вишенаменска транспортна хеликоптера Ми-17 В-5, а у плану је набавка још шест до десет вишенаменских хеликоптера – додао је он.
Према његовим ријечима, до краја ове године у употребу ће бити уведени школски авиони „ласта“, а планира се и модернизација авиона „орао“ и Г-4, док се ремонт хеликоптера „газела“ настоји решити са иностраним партнером.
Он је рекао да ће следеће године у наоружање ће бити уведен лансер ракета самоходни вишецевни модуларни „Морава“, чије је завршно испитивање управо започело у Техничком опитном центру.
Он је навео да је реч о сложеном, потпуно аутоматизованом борбеном систему, који може лансирати све врсте ракета које се налазе у наоружању војске.
– До краја 2017. године увешћемо и хаубичку муницију 122 мм повећаног домета. Очекује се и верификационо испитивање самоходне топ-хаубице 155 мм НОРА Б52 М15, произвођача „Југоимпорт СДПР“, како би се и тај артиљеријски систем нашао у оперативној употреби у првој половини наредне године – каже он.
Ђорђевић је рекао да ће његовим увођењем Војска Србије бити опремљена и новом артиљеријском муницијом, домета 40 километара, као и савременим оптоелектронским уређајима.
Ђорђевић је рекао да се процењује да ће извоз српског наоружања и војне опреме у овој години осам привредних друштава с већинским државним власништвом, достићи вредност од око 375 милиона долара.
Што се тиче враћања редовног служења војног рока, он је рекао да, ако Скупштина донесе такву одлуку, Министарство и Војска су у могућности да у најкраћем року обезбеде услове за њено спровођење.
Војни буџет мањи за четири милијарде динара
Министар Ђорђевић објаснио је да ће следеће године војни буџет износити око четири милијарде динара мањи у односу на потребе система одбране у 2017. години и да ће се то највише одразити на набавку опреме и пројекте модернизаицје наоружања.
– Са сопственим приходима, буџет ће износити око 61 милијарду динара или 1,39 одсто БДП-а. На основу прорачуна, потребе система одбране у 2017. години износе 65,2 милијарде динара и у највећем делу се разлика између средстава утврђених лимитом и оних потребних односи на набавку опреме и пројекте за развој и модернизацију наоружања и војне опреме. Очекујемо да ће тај недостатак бити надокнађен следеће године, као што је било и током ове – рекао је министар.
Министарству одбране одређени су лимити од Министарства финансија у наредној години и да ће буџет имати социјалну, оперативну и делимично развојну компоненту.
Министар је додао да ће Влада Србије крајем децембра определити још средстава како би се превазишли проблеми недовољног финансирања опремања у 2016. години, иако су и та средства била већа у односу на 2015. годину.
– Та средства су усмерена на набавку ловачких авиона, хеликоптера, радарских средстава, оптоелектронских уређаја, телекомуникационе опреме, артиљеријског оруђа, војно-полицијске опреме, средстава заштите, муниције и муницијских елемента, као и комплета и делова војничке униформе. Реално исказане потребе војске за 2017. у области инвестиција за основна средства износе 11 милијарди динара. Имајући у виду да је то више од онога што је буџетом пројектовано, очекујемо да ће Влада и 2017, као и у току 2016. године, обезбедити додатна средства из буџетске резерве – навео је министар.
Срна, Бета
фото: В.Лалић,РАС Србија
pa logično,šta će vojska državi koja je kapitulirala !?
Ne zna se ko je veći kreten da li levi ili desni