Једна од најпознатијих бања у Србији, Буковичка бања, бележи овог лета лошије пословне резултате.
Док су остале бање, пре свих Рибарска, Врњачка и Сокобања у „проблему“ јер гостима месецима не могу да понуде више ниједно слободно место, овде их има напретек!
Туристички посленици у граду и бањи под Букуљом окупили су се да укажу и покушају да разреше проблем.
– Буковичка бања има изванредне услове за много боље резултате у туризму. Близина Београда је велика предност у односу на остале конкуренте, али нам то није много помогло. Занемарили смо чињеницу да имамо одличне услове за историјски, здравствени и спортски туризам, што нас опет ставља испред конкурената. Уместо да нам град и бања врве од гостију, дошли смо на ниво од пре двадесетак година, када скоро нисмо ни постојали као бања – каже Зоран Зечевић, председник УО ТО Аранђеловца.
Велики број Аранђеловчана уложио је знатна средства у отварању пансиона и смештајних капацитета. Овим послом бави се око сто посленика са скоро хиљаду лежајева.
– Ни од кога нисам добио никакву стручну ни материјалну помоћ за изградњу. Послујемо знатно лошије него претходних неколико година. Главни разлози су затварање Аква-парка и одужена реконструкција главне улице – изјавио је један од учесника скупа.
– И ови гости који дођу жале се на проблеме које морамо што пре решити. Људи се највише жале на велики број паса луталица по улицама и парку. У граду нису постављени панои који обавештавају госте о значајним догађањима и локацијама. Посебно иритира и госте и нас знатно повећање боравишне таксе. Осим тога, затворени су и извори минералне воде у парку, Ђулара, Победа и Књаз Милош – каже Славиша Станковић, један од суграђана коме је пословање такође стало.
Туристички посленици, пре свих власници пансиона, ресторана и продавница, сложни су у томе да проблем у односу између Хотела „Извор“ који је власник Аква-парка, са општинским властима треба што пре решити. О овом сукобу недавно је говорио и председник Србије Александар Вучић, али за сада нико није реаговао.
Посебна прича у краху овдашњег туризма су хотели. „Старо здање“ и „Шумадија“, некада понос Србије и Буковичке Бање су више од деценије у распадању. На улазу у град пре неколико година постављен је велики пано који упућује госте у непостојеће хотеле. Опет је у питању већ поменути сукоб, а цену плаћа град.
Пише: М. Михаиловић, Данас.рс