БЕОГРАД – Председник Одбора за уставна питања и законодавство Скупштине Србије Владимир Цвијан изјавио је данас да је, према њему доступним подацима, тужилаштво покренуло поступак против организације СНП “Наши”.
Цвијан је у изјави Тањугу рекао да су већ покренути кривични поступци против појединаца из те организације, као и да је најављено покретање адекватних поступака пред Уставним судом.
“Дакле, сада је на надлежним органима да одлуче да ли ту има елемената кривичног дела и елемената противуставне делатности”, рекао је Цвијан.
Он није желео да коментарише наводе појединих медија да је тужилаштво поступак против те организације покренуло тек пре неколико дана, а не пре два месеца, јер, како каже, не жели да се меша у независни рад правосуђа.
Упитан да прокоментарише изјаву председника СНП “Наши” Игора Маринковића како је законом забрањено само спаљивање државне и међународних застава, али не и “Чанкове заставе”, Цвијан је оценио да закони Србије штите и заставу Војводине.
“Моје правно, адвокатско мишљење јесте да је наш Кривични законик заштитио и заставу Војводине, јер је то ипак уставна категорија. Али хајде да пустимо то надлежним органима да оцене”, рекао је Цвијан.
Он је, говорећи о могућностима за покретање поступка забране организације СНП “Наши” пред Уставним судом, оценио да постоје нове околности за ту иницијативу.
“Овај последњи догађај, односно спаљивање заставе и објављивање спискова, мени то личи као довољно нових околности да се поново покрене поступак”, рекао је Цвијан.
Активисти СНП Наши запалили су у недељу увече заставу АП Војводине испред просторија Лиге социјалдемократа Војводине у Новом Саду и потом нагореле и поцепане остатке окачили на улазна врата “као новогодишњу честитку” тој странци.
Када је реч о списковима непожељних медија, за које каже да их није видео, Цвијан је објаснио да су Министарство правде и министар Никола Селаковић, у договору са новинарским удружењима, на једној од последњих седница Скупштине предложили измене Кривичног законика којима се сви који активно учествују у борби против корупције или су на други начин подложни нападима и претњама, заштићени законом.
“Претња упућена новинару сада се кажњава са између шест месеци и пет година затвора. То је сада тешко кривично дело за које се гони по службеној дужности, наравно уз адекватну помоћ свих новинара који се осећају угрожено”, рекао је Цвијан.
Танјуг