Због информација о сумњи у прање новца приликом финансирања председничке кампање које је Агенција за борбу против корупције добила од Управе за спречавање прања новца, ово антикоруптивно тело поднело је извештај Тужилаштву, чуло се од помоћнице директора Агенције за борбу против корупције Катарине Дакић.
Недавно је Покрет Доста је било изразио сумњу у прање новца разоткривши да су социјални случајеви и незапослени финансирали кампању Александра Вучића, истим износима од по 40.000 динара, као и да је око 7.000 људи донирало 2,2 милиона евра. Неки од донатора, потврдила је, били су корисници социјалне помоћи, не наводећи о којим је партијама реч.
– Добили смо податке од Министарства за рад о којим се људима ради и затражили да се изврши ревизија њихових примања. Урадили су и речено нам је да неки више нису примаоци социјалне помоћи – казала је она.
Уз опаску да је на тужилаштву да утврди истину, директор Центра за владавину права Иван Нинић каже да је потребна опсежна истрага да се утврди да ли је новац опран и ког је порекла.
– Код донација физичких лица странкама, новац може да потиче из јавних предузећа или фондова, са нарко-тржишта, односно сиве зоне и од привредника. Чак и у случају да је новац од бизнисмена дониран легално, опет све мора да буде јавно – појашњава Нинић и додаје да давање нетачних информација прети казном затвора.
Фиктвни донатори
– Уочи првих избора после формирања СНС-а, Александар Вучић је на једној ТВ рекао да је новац странци обезбедио Томислав Николић, али због ограничења максималног износа донатора, не може он да буде само он уписан као донатор, већ сви чланови његове породице. То показује да је неко дао кеш, а фиктивно су уписана имена са максимално дозвољеном сумом за донирање – износи Нинић пример из раније кампање.
– Претпостављам да је врх партије на терену рекао коју количину пара да обезбеде и упумпају, а локални функционери у страху од губитка позиција нису ни обратили пажњу на порекло тог новца. Банке су, међутим, дужне да евидентирају сумњиве ствари и предају их Управи за спречавање прања новца која је у сталној комуникацији са Народном банком Србије и уколико то не ураде, чине привредни преступ – појаснио је овај адвокат.
Ко може да сруши Вучића, а ко нема никакве шансе
Немања Ненадић из Транспарентности Србија сматра да ако постоји интересовање јавности у интересу Агнеције је да саопшти више података какве контроле се врше. Каже да се последњих месеци највише прашине дигло по питању прилога.
– Поставило се питање тачности информација које су навели предлагачи председничких кандидата. Кривично дело је ако се наводе лажни подаци, не сме да се догоди да остане неиспитано – сматра Ненадић.
Пријава против СНС
– Агенција је поднела прекршајни поступак против СНС-а јер нису дали податке о ангажовању маркетиншких компанија током кампање за изборе 2012 – рекла је Дакићева којој је узвратио министар полиције и високи функционер СНС-а Небојша Стефановић и поводом недостављања података о анагажовању румунских фирми Мајоритас и Кондимент за Н1 казао да није сигуран да ли уопште има званичне сарадње СНС-а и тих компанија.
Д. Декић – Вести