Економија

Напредњаци тотално уништили производњу купине

Пре пет, шест година под засадима купине је било више од 6.000 хектара, ове је 1.400, а следеће, због лоше економске рачунице, неће бити ни 100, упозоравају произвођачи и додају да је производња овог воћа у 2020. години мања за осамдесет одсто. Због тога ће, како најављују, многи одустати од узгоја купине.

“Цена купине је између тридесет и четрдесет динара, хладњачари је откупљују и за 20, једино када су бољи сортименти у питању плаћају је 60, и то за извоз “, наводе представници Асоцијације произвођача малина и купина, и истичу да производња по једном килограму овог воћа кошта најмање 65 динара.

Према њиховим речима, производња купине је веома скупа. Треба применити све неопходне агротехничке мере, платити раднике, а муку и зној узгајивача овог воћа нико и не рачуна.

У нашим условима отпорније сорте, наводе узгајивачи, подносе мразеве до -15 °Ц , а ако су заштићене дебљим снежним покривачем до -30 °Ц.

Изданци осетљивијих сорти у одсуству снега могу да измрзну на температури до -10 °Ц.

Што се тиче високих температура у току вегетације купине не подносе оне које не утичу дирекно на биљку, већ на плодове који због смањене влажности у земљишту и ваздуху убрзано сазревају плодови остају лошијег квалитета и мање крупноће што умањује приносе, објашњавају произвођачи.

Они наводе да “тајкуни-хладњачари и монополисти купину купују по срамно ниским ценама, а продају је чак и до 130 динара по килограму”.

Такође, питају да ли они плаћају екстра-профит, да ли је могуће да су јачи од државе и шта раде инспекцијске службе по том питању.

“Са купином је слична ситуација као са малином . И њу сипају у цистерне, отприлике количину од десет до двадесет тона. У то додају шећер и воду и праве сок. Потом га извозе у иностранство, а странци наш производ увозе у Србију и продају га по вишеструко већим ценама. Зато немамо никакву рачуницу да је производимо “, закључују у Асоцијацији произвођача малина и купина.

Љубица Сокић, Нова.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!