Ниш – Очекивало се да ће после распуштања органа Српске напредне странке (СНС) у Нишу доћи до смиривања страсти у овој партији, али догађа се сасвим супротно. И поред прича о јединству у странци, догађаји говоре супротно – о све већој подељености и нетрпељивости, која је, као пре неколико дана, ескалирала чак и физичким сукобима међу члановима СНС-а.
У Доњем Матејевцу, који је недалеко од места историјске битке коју је 1809.године, током Првог српског устанка, против Турака водио војвода Стеван Синђелић, дошло је до физичког обрачуна две групе напредњака. Мештани су догађај коментарисали речима да у се „поново, као пред Бој на Чегру, у подножју села окупиле две војске”.
У овом селу, на само шест километара од центра Ниша, уочи изборног скупа месног одбора СНС-а дошло је до вербалног сукобаизмеђу две групе супротстављених страначких активиста, који јебрзо прерастао у физички обрачун, у којем су учествовали чланови ипојединци из обезбеђењанишких функционера. На позив грађанаинтервенисала је и полиција.
Разлог сукоба и несугласица, претпоставља се, било је незадовољство присталица једног од функционера подршком чланова – очекивали су већу у овом селу, али нису је добили и због тога су изазвали прекид скупа.
У СНС-у нам је речено да су са својим присталицама у Матејевцубили народни посланици Момир Стојановић, председник скупштинског одбора за контролу служби безбедности, и Братимир Васиљевић, који је до распуштања био председник нишког општинског одбора Пантелеј, којем припада месни одбор у Матејевцу.
Момир Стојановић је изјавио да је „неспоразума и кошкања било, али не и туче”. Он је додао и да је после овог догађаја „јасно да не постоји прави амбијент и добра атмосфера за унутарстраначке изборе”. Како је посебно нагласио Стојановић, „у странци једоговорено да се избори ипак не спроведу још”.
Окупљени око Братимира Васиљевића тврде, међутим, да је скуп намерно прекинут уз инцидент јер су Момир Стојановић и његове присталице увиделе да немају никакве шансе да превагну у овом месном одбору.
Да много тога у нишком СНС не штима, види се такорећи на свакомкораку, иако су одлуком извршног одбора у међувремену именовани координатори који треба да спроведу изборе – др Зоран Станојковић, лекар у Специјалној психијатријској болници у Горњој Топоници код Ниша, и Дамир Зобеница из Новог Сада.
Сами нишки напредњаци говоре да су подељени на „старе” и „нове”. Међу „старима” су функционери (са својим присталицама) који су до распуштања нишких органа странке били у градском одбору, општинским и месним, а „нови” су они чланови СНС-а који су упретходном периоду критиковали и нападали руководство „напредњака” у Нишу и града са амбицијама да преузму вођењестранке и који су, без икакве сумње, највише допринели распуштањуруководстава нишке организације.
Т. Тодоровић, Политика