Економија

НАПРЕДНО: Док се чека ребаланс буџета Вучићев режим задужује Србију са додатних 750 милиона евра (видео)

Београд — Србија чека на ребаланс буџета, али већ зна да јој следује бар једно велико задуживање. До краја године држава би требало да понуди 750 милиона еврообвезница.

Колико ће Србија да уштеди а колико ће морати да се задужи биће јасно након што ребаланс овогодишњег буџета стигне у скупштину. Међутим, већ је извесно ново задуживање које је планирано и постојећим државним рачуном.

<

Законом о буџету за 2014. предвиђено је задуживање Републике Србије у износу до 750 милиона долара. У текућој години нису емитоване еврообвезнице на међународном финансијском тржишту. Последњи пут рађена је емисија крајем новембра 2013.године, када је емитована петогодишња доларска обвезница у износу од једне милијарде долара по годишњој
каматној стопи од 5,875 одсто.

Економисти су свесни тога да Србија не може да избегне повећање јавног дуга, који је већ достигао 68 одсто БДП-а, али би прво сачекали да виде шта ће рећи ММФ.

„Ако се направи аранжман са ММФ-ом, то значи да Влада Србије има кредибилан економски програм јер иза тога стоји та међународна институција, и у том смислу ће инвеститори обити такав сигнал и онда ће њихов ризик улагања у те еврообвезнице бити нижи“, каже Саша Ђоговић, Институт за тржишна истраживања

Нижи ризик значи обарање камате – дакле мања цена задуживања за државу као и мањи профит за оне који јој позајмљују, а то су најчешће банке.

„Оне имају вишак ликвидности који не могу или не желе да пласирају у привреду која је у проблематичном стању, а таква је ситуација на тржишту каматних стопа да им је много исплативије да ту штедњу коју су узели од грађана на депозите и на коју плаћају каматне стопе од 2,5 до посто, практично пласирају држави, позајме држави по каматним стопама од 3,5 па на више“, каже брокер Мирослав Радаковић.

Иако су камате на државне хартије од вредности далеко исплативије од штедње у банци, грађани се ретко одлучују да новац инвестирају позајмљујући га држави. За учешће приватног лица на аукцији потребан је минимални улог од 200 000 динара.

 

Б92

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Samo totalno nepismenima nije jasno da se oni odravaju na vlasti sa tim zajmovima jer bi bez njih drzava bankrotirala za dva meseca!Na taj nacin produzavaju agoniju naroda,sebi produzavaju vreme na vlasti i plus uvecavaju svoje privatne racune sa svakom novom pozajmicom a drzavu i narod guraju u duznicko robstvo koje nece moci da odplate ni narednih 10-15 generacija!!! Dok ne okitimo Terazijske bandere nema narodu da svane!!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!