Текст „Вести“, који су преузеле многе редакције у Србији о намери градитеља Коридора 11 да у наредних неколико дана обори храст, сеоски запис стар, како тврде мештани Савинца, између 700 и 800 година, који се нашао на траси будућег ауто-пута Београд-Прељина, изазвао је велико негодовање грађана Србије.
Тренутно је у току потписивање интернет петиције коју је до сада подржало више од 5.000 грађана, а број оних који су стали у одбрану сеоске светиње у селу Савинац се из дана у дан повећава. Петицију, за сада, потписују углавном грађани Србије, али ће број потписника бити многоструко већи уколико петицију против сече стабла храста који је можда један од најстаријих у Србији придруже и наши људи из дијаспоре.
Проблем око сеоског записа на Савинцу, према речима Свете Динића, једног од градитеља пута, настао је непажњом пројектаната пута који нису водили довољно бриге о културним и верским објектима на траси будућег Коридора 11, а још већи проблем, према изјави оца Патернија, игумана манстира Савинац, јесте тај што нико од радника на изградњи пута и мештана не жели да учествује у обарању светиње како на себе не би навукли неко проклетство. Ипак, ма колико коштала исправка пројекта ауто-пута на деоници између Такова и Прељине, према изјави Љубинка Ракоњца, директора института за шумарство, решење постоји.
– Постоје техничке могућности да се храст заобиђе тако што би се на месту где се храст налази траке ауто-пута удаљиле једна од друге и тако би се храст нашао између две траке и постао би својеврсна труристичка атракција и избегло би се његово рушење – предлаже Ракоњац.
Веља Илић: Изместићемо га!
Стари храст са записом неће бити посечен, већ ће бити премештен поред ауто-пута, изјавио је министар грађевине и урбанизма Велимир Илић, чије је министарство донело одлуку да се храст премести.
– Ја као човек нећу дозволити да га сруше. Наћи ћемо решење и изместићемо храст како год је могуће. Није важно колико ће да кошта. Донео сам одлуку, прикупљам понуде и тражим специјализовану фирму која ће то урадити.
У међувремену, док се не изнађе право решење за спас записа који је запамтио и време Турака, велики број Милановчана свакоденво бициклама, аутомобилима, па и пешице, долазе до записа те је већ, захваљујући писању Вести, запис постао важна туристичка дестинација, а у току викенда група грађана „Оптимист“ ће у знак противљења обарања светог дрвета испред цркве Св.тројице у Горњем Милановцу организовати масовни протест, а потом и марш до записа на Савинцу.
Да ли ће потписивањем интернет петиције успети да се сачува свето дрво старо неколико векова, остаје да се види, али слична ситуација је и са записом у Такову, који се, као и овај на Савинцу, грешком или неупућеношћу пројектаната нашао насред трасе будућег ауто-пута.
Вести
Од 2000.- те па на овамо, у Београду (а верујем и на другим местима) масовно се секу највећа, НАЈЗДРАВИЈА и најбоља стабла и уместо њих саде (или уопште не саде) неки жгољави, хибридни примерци. Неко је засео у урнише све што је вредно. Прави покољ дрвећа, ко сеча "кнезова". Ко стоји иза тога? И да ли ће се томе стати на пут?? Здрава свест и разум траже да се то спречи и дрвеће сачува. Дрво је као човек!!