Србија

Народ чува свети храст!

Текст „Вести“, који су преузеле многе редакције у Србији о намери градитеља Коридора 11 да у наредних неколико дана обори храст, сеоски запис стар, како тврде мештани Савинца, између 700 и 800 година, који се нашао на траси будућег ауто-пута Београд-Прељина, изазвао је велико негодовање грађана Србије.

Тренутно је у току потписивање интернет петиције коју је до сада подржало више од 5.000 грађана, а број оних који су стали у одбрану сеоске светиње у селу Савинац се из дана у дан повећава. Петицију, за сада, потписују углавном грађани Србије, али ће број потписника бити многоструко већи уколико петицију против сече стабла храста који је можда један од најстаријих у Србији придруже и наши људи из дијаспоре.

Проблем око сеоског записа на Савинцу, према речима Свете Динића, једног од градитеља пута, настао је непажњом пројектаната пута који нису водили довољно бриге о културним и верским објектима на траси будућег Коридора 11, а још већи проблем, према изјави оца Патернија, игумана манстира Савинац, јесте тај што нико од радника на изградњи пута и мештана не жели да учествује у обарању светиње како на себе не би навукли неко проклетство. Ипак, ма колико коштала исправка пројекта ауто-пута на деоници између Такова и Прељине, према изјави Љубинка Ракоњца, директора института за шумарство, решење постоји.

– Постоје техничке могућности да се храст заобиђе тако што би се на месту где се храст налази траке ауто-пута удаљиле једна од друге и тако би се храст нашао између две траке и постао би својеврсна труристичка атракција и избегло би се његово рушење – предлаже Ракоњац.

Веља Илић: Изместићемо га!

Стари храст са записом неће бити посечен, већ ће бити премештен поред ауто-пута, изјавио је министар грађевине и урбанизма Велимир Илић, чије је министарство донело одлуку да се храст премести.
– Ја као човек нећу дозволити да га сруше. Наћи ћемо решење и изместићемо храст како год је могуће. Није важно колико ће да кошта. Донео сам одлуку, прикупљам понуде и тражим специјализовану фирму која ће то урадити.

У међувремену, док се не изнађе право решење за спас записа који је запамтио и време Турака, велики број Милановчана свакоденво бициклама, аутомобилима, па и пешице, долазе до записа те је већ, захваљујући писању Вести, запис постао важна туристичка дестинација, а у току викенда група грађана „Оптимист“ ће у знак противљења обарања светог дрвета испред цркве Св.тројице у Горњем Милановцу организовати масовни протест, а потом и марш до записа на Савинцу.
Да ли ће потписивањем интернет петиције успети да се сачува свето дрво старо неколико векова, остаје да се види, али слична ситуација је и са записом у Такову, који се, као и овај на Савинцу, грешком или неупућеношћу пројектаната нашао насред трасе будућег ауто-пута. 

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Од 2000.- те па на овамо, у Београду (а верујем и на другим местима) масовно се секу највећа, НАЈЗДРАВИЈА и најбоља стабла и уместо њих саде (или уопште не саде) неки жгољави, хибридни примерци. Неко је засео у урнише све што је вредно. Прави покољ дрвећа, ко сеча "кнезова". Ко стоји иза тога? И да ли ће се томе стати на пут?? Здрава свест и разум траже да се то спречи и дрвеће сачува. Дрво је као човек!!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!