Европска унија јуче се пробудила у шоку после тријумфа крајње деснице и евроскептика који су на изборима за Европски парламент (ЕП) добили 140 од укупно 751 места. Евроскептици и крајња десница, упркос мањку међусобне слоге, моћи ће да формирају јаку посланичку групу од стотинак људи која ће имати улогу приликом изгласавања закона и даваће тон дебатама.
Упркос овом успону антиевропских странака, у ЕП и даље ће остати најјача Европска народна партија (212 места) која окупља посланике десног центра из држава чланица ЕУ и Социјалистичка странка (193 места).
Ситуација је најексплозивнија у презадуженој Француској где је Национални фронт (НФ),после убедљиве победе, у недељу увече затражио распуштање Скупштине и расписивање нових парламентарних избора. Аргумент НФ да је народ на европским изборима масовно одбацио европску политику “послушности Бриселу”, коју води влада, француске власти су одбациле.
И поред победе конзервативаца Ангеле Меркел у Немачкој, први пут је једна неонацистичка партија добила један одсто гласова (око 300.000), што јој је довољно да са једним послаником уђе у ЕП. Крајња десница у Мађарској је на другом месту по броју гласова.
У Грчкој је победила евроскептична левица, али је неонацистичка Златна зора забележила резултат од 8 одсто и имаће 4 посланика у ЕП. И у Пољској је партија евроскептика успела по први пут да се пробије и добије четири посланичка места. У Холандији је антимуслиманска партија добила мање него што је очекивала (12 одсто гласова) и улази у Европски парламент.
Спектакуларно јачање крајње деснице на европским изборима драматично је упозорење политичким елитама које су више везане за банке него за грађане.
Лоша вест за моћнике ЕУ
Први пут у последњих стотину година једна од две доминирајуће партије – конзервативци и лабуристи – нису освојили највећи број гласова Британаца на једним изборима у земљи. На изборима за Европски парламент победу је однела евроскептична, Независна партија Уједињеног краљевства – УКИП. Према већини избројаних гласова, УКИП је освојила (за сада) 27,5 одсто бирачког поверења и шаље у Европски парламент најмање 23 посланика. Лабуристи су други са 25 процената гласова, за прса испред конзервативаца. Обе партије имаће у ЕУ парламенту по 18 посланика.
Коалициони партнери конзервативаца у садашњој влади – либерали пали су на понижавајуће пето место.
Продор УКИП, партије која у свом политичком манифесту има напуштање Европске уније, потврда је општег нерасположења према Унији на Острву и наговештава даљи продор присталица напуштања ЕУ на предстојећим парламентарним изборима 2015 године.
– Као чланица ЕУ ми смо били изгубили власт над својом земљом и сопственим границама. То мора да се оконча – изјавио је лидер УКИП Најџел Фереџ.
Избори у Британији за ЕУ парламент били су заиста јако лоша вест за бирократију у Бриселу.
Вести