Друштво

Народ се не лечи јер нема пара

Иако им је лекар потребан, четвртина грађана Србије због недостатка пара не одлази у ординацију или болницу. У односу на 2006. годину, сада осам пута више грађана наводе новац као разлог одустајања од посете лекару. Овај податак следи из недавно објављених резултата истраживања здравља становништва Србије у 2013. години.

– Здравствену заштиту није остварило 18,2 одсто грађана, и то најчешће из финансијских разлога – њих 24,5 одсто. Као друге разлоге, 16,6 одсто грађана је навело дуго чекање, а 5,7 одсто проблем да стигну до здравствене установе. То је значајан податак који раније нисмо могли да обезбедимо – објаснила је др Јасмина Грозданов, главни истраживач ове студије из Института за јавно здравље Србије.

Објављивање прелиминарних резултата истраживања указује да су се многи битни параметри, када је реч о здрављу, за седам година прилично погоршали, што се може видети упоређивањем истих податак из последњег оваквог скенирања здравља нације из 2006. године.

Плаћање лекарских прегледа, као примарни разлог одсуства коришћења здравствене заштите, у истраживању рађеном пре седам година навело је свега три одсто становништва, а данас је тај број много већи.

Директор дома здравља у Ваљеву, примаријус др Миливоје Симовић, иначе, гинеколог по специјалности, нажалост и без најновије статистике, примећује да се у последње време грађани жале да им је много теже или много скупо да се лече.

– Није мали број људи, најчешће пољопривредника из сеоских подручја који нису осигурани или оних који силом прилика не раде и немају здравствено осигурање, па и кад имају здравствени проблем и треба да се лече, не јављају се лекару. Има доста лекова за које, бар у области гинекологије, пацијенткиња мора да плати учешће у цени, негде чак и до 75 одсто или пуну цену. Питање је колико људи могу да набаве препоручени лек и да се лече – каже за „Политику” др Симовић.

Изабрани лекар у београдском Дому здравља „Врачар”, Милица Николић-Урошевић не верује да четвртина грађана Србије нема 50 динара да плати партиципацију код лекара у дому здравља, али признаје да је у Србији нажалост доступност лекару веома неравномерна. Такође, примећује, све је већи број грађана без књижице и осигурања.

По новој здравственој статистици није порастао ни број оних који лекарску помоћ за себе и своје најближе траже у приватним ординацијама. Скоро сваки пети становник Србије 2006. године ишао је на лекарски преглед или тражио помоћ од приватника, односно – 19,4 одсто становника.

– Проценат становништва који користе услуге приватне лекарске праксе у Србији сада је 15,1 одсто. Ипак је и то значајан број, ако се посматра у апсолутним бројевима: то је нешто мање од милион, односно око 900.000 становника. У томе предњаче Београђани – 25 одсто. Гледано по структури прегледа, око 60 одсто је посетилo лабораторије – каже др Јасмина Грозданов.

Др Симовић каже да у Ваљеву приватне лабораторије имају пуне руке посла, јер пацијенти желе да брже стигну до резултата, а неки то себи могу и да приуште. Разлог да се не одлази у државне лабораторије у домовима здравља, према тврдњи др Николић-Урошевић, искључиво је комфор!

– Пацијенти, нарочито млађи људи неће да устану у седам сати ујутро. У дому здравља могу да се добију све лабораторијске анализе, али морају да устану рано ујутру – наводи наша саговорница.

 
Оливера Поповић, Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!