Посланици Скупштине Србије усвојили су у петак касно увече измене 10 закона. Донели су и нови закон о умањењу зарада запослених у јавном сектору, чиме ће нето плате веће од 60.000 динара од 1. јануара идуце године бити мање за 20 одсто, а плате веће од 100.000 динара за 25 одсто.
Међу новим прописима су и измене Закона о буџетском систему којима се на две године забрањује запошљавања нових радника у јавном сектору. Та мера требало би у буџет да донесе у 2014.услед природног одлива запослених, уштеде од око 0,15 одсто БДП, односно око 45 милиона евра, а у 2015. години додатних 0,25 одсто БДП. Усвојеним Законом ограничава се и укупан број привремено ангажованих радника на 10 одсто укупног броја запослених у институцији која се финансира из буџета, а нови радници могу бити запослени само уз сагласност Владе.
Међутим, забрана запошљавања не односи се на запослене у слузбама Скупстине Србије, Заштитника градјана, Повереника за заститу равноправности, Дрзавне ревизорске институције, Повереника за информације од јавног знацаја и заститу података о лицности, као и Агенције за борбу против корупције.И Републичка комисију за заштиту права у поступцима јавних набавки, Комисија за заститу конкуренције, Комисија за хартије од вредности, Фискални савет, Републицка радиодифузна агенција и Агенције за енергетику изузети су из забране запосљавања.
Забрана не вази ни за судије, јавне тузиоце и заменике јавних тузилаца, наставно особље високошколских установа и научно и истраживацко особље, научноистраживачке организације, нити за изабране и именоване раднике у дрзавним органима и органима јединица територијалне аутономије и локалне самоуправе, као и за директоре јавних предузећа и агенција.
Закон је предвидео и казне за непоштовање забране и оне износе од 500.000 до два милиона динара за институције и од 30.000 до два милиона динара за одговорне особе.
РАСТ ПЕНЗИЈА
У ПАРЛАМЕНТУ су у петак увече усвојене и измене Закона о пензијском и инвалидском осигурању, којим је предвидјено повецање пензија два пута годишње, а усвојене су и измене закона о порезу на доходак градјана које ступају на снагу од 1. јануара 2014.Предвидјено је повецање пензија у априлу 2014. за 0,5 одсто и затим у октобру за један одсто, док је за 2015. планирано повећање за по 0,5 одсто, а толико и у априлу и октобру 2016. Скупштина је усвојила измене и допуне закона о дувану, са циљем да се сузбије нелегалан промет дувана.
ОД 1. ЈАНУАРА ВЕЋИ ПДВ НА ХРАНУ И ИТ ОПРЕМУ
Нижа стопа ПДВ, која се углавном односи на основне животне намирнице и услуге, од 1. јануара 2014. године уместо досадашњих осам одсто биће 10 одсто, а рачунари и ИТ опрема опорезиваће се по стопи од 20 одсто, предвиђају измене Закона о ПДВ које је усвојила Скупштина Србије. За измене Закона о ПДВ гласало је 128 посланика, а против је било 10.
По нижој стопи ПДВ опорезује се хлеб и други пекарски производи, млеко и млечни производи, брашно, шећер, јестиво уље, свеже и смрзнуто воће и поврћа, житарице, лекови. Такође, по стопи од 10 одсто опорезиваће се и ђубриво, средство за заштиту биља, семе за репродукцију, дневне новине, огревно дрво, услуге које се наплаћују у хотелима, путем улазница за биоскопе и позоришне представе…
Министар финансија Лазар Крстић је током скупштинске дебате рекао да то повећање ПДВ не би требало да се у пуној мери одрази на повећање цена.
Такође, убудуће ће се рачунари и рачунарска опрема опорезивати вишом стопом ПДВ а не нижом, како је било до сада, па ће тако од 1. јануара 2014. године рачунари бити опорезовани стопом од 20 одсто. Крстић је објаснио да је тако и у ЕУ и да је у Србији та опрема дужи период била опорезована нижом стопом због модернизације, али да су цене хардвера код нас знатно веће него у региону, тако да би тржиште требало да апсорбује то повећање ПДВ-а.
Иако је првобитно било најављено да ће се и хотелијерске услуге опорезивати стопом од 20 одсто, до тога ипак неће доћи, односно хотељијерске услуге ће се и даље опорезивати нижом стопом, што је резултат договра са удружењима хотељијера. Предвиђа се да ће повећање ниже стопе ПДВ-а довести до прилива у буџет од 21,4 милијарде динара.
„Повећање ПДВ је нешто око 250 динара на једну потрошачку корпу. То није мало, нарочито у овим околностима где домаћа потрошња стагнира, али је неопходно. Неопходно је док не успоставимо систем. Успостављамо такав систем којим ћемо се борити против сиве економије, и којим ћемо успети у наредне три године вишеструко пребацимо оно што ћемо добити повећањем овог ПДВ-а“, рекао је Крстић.
ОБЕШТЕЋЕЊЕ ЗА РЕСТИТУЦИЈУ ОД 2015. ГОДИНЕ
Народна скупштина усвојила је измене Закона о враћању одузете имовине и обештећењу, према којем ће се аконтација обештећења по одредбама овог закона утврђивати и исплаћивати почев од 1. јануара 2015. године.
Изменама закона о реституцији, како је популарно назван у домаћој јавности, прописано је да ће Република Србија исплатити бесповратно аконтацију обештећења у новцу бившем власнику, на основу правоснажног решења у износу од 10 одсто од основице обештећења, с тим да тај износ не може прећи 10.000 евра.
Да нису усвојене измене и допуне Закона о реституцији, из републичког буџета у 2014. години требало је издвојити око 20 милиона евра.
Новости