Србија

НАСТАВАК ОТИМАЧИНЕ И ПЉАЧКЕ: Новац од реституције тек 2019.

Београд — Влада Србије предложила је да се новчано обештећење власницима одузете имовине одложи са 1. јануара 2015. на децембар 2018. године.

Изменама Закона о враћању одузете имовине и обештећењу, који је на дневном реду седнице Скупштине Србије која је данас почела, предвиђено је да се рок за емисију обвезница по основу измене прописа продужи до 15. децембра 2017. године, а почетак исплате до 15. децембра 2018.

Исплата тих обвезница за реституцију, како је предложено, трајала би 12 година, уместо сада предвиђених 15 година.

За обештећење ће бити опредељен износ од две милијарде евра, уз припадајуће камате за све кориснике од два одсто, обрачунате од 15. децембра 2017. до рокова доспећа обвезница, осим за власнике старије од 65 година.

Прецизира се да ће рок доспећа за обвезнице исплаћење особама старијим од 65 година бити 10 година, а за власнике одузете имовине старије од 70 година обвезнице доспевају у року од пет година.

Предложено је да укупно обештећење по власнику одузете имовине може бити највише пола милиона евра. Исто ограничење, на 500.000 евра, важи и у случају да један власник остварује право по основу одузете имовине више бивших власника.

Изменама се предвиђа да основне елементе обвезница, износ емисије, као и услове дистрибуције наплате обвезница, Влада Србије на предлог Министарства финасија, уради до 20. јуна 2017, уместо као што је сад предвиђено до 31. децембра 2014.

Почетак исплате аконтација старим власницима се, према предлогу измена Закона о реституцији, одлаже за две године, са 31. марта 2015. на 31. март 2017. године.

Држава ће бесповратну аконтацију старим власницима исплаћивати на основу правоснажног решења о утврдјивању обештећења у износу од 10 одсто од утврђеног износа. За износ исплаћене аконтације биће умањена вреднсот обвезница које припадају том власнику.

У образложењу Предлога измена Закона се наводи да је предложено да рок који Влада Србије има да утврди коефицијент за обештећење буде продужен за још две године, јер је највећи број захтева поднет у овој години.

„Како је највећи број захтева поднет у 2014. и то преко 45.000 захтева, што са захтевима поднетим у 2012. и 2013. износи преко 74.000 захтева, сматрамо оправданим продужење рока (са три на пет година) од почетка подношења захтева“, наводи се у Предлогу измена Закона о враћању одузете имовине и обештећењу.

 

бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

коментара

  1. Zašto se bilo šta vraća onima čiji su predaci opljačkali narod (državu) kao što sadašnji tajkuni i tajkunčići pljačkaju ovu državu (narod)? Dovoljno je pogledati „lokalnu“ istoriju raznih mesta u Srbiji i uočiti kako su dični predaci onih koji traže povraćaj imovine postajali naprasno bogati tokom rata (npr. prodajući srpskim vojnicima na frontu brašno izmešano sa peskom) ili u vreme kada su bili „predstavnici“ naroda na raznim nivoima: „dok je bio načelnik ovaj ili onaj (sreza ili sl.) „predano je radio“ i samo sa svojih deset prstiju, za desetak godina, postao vlasnik par hiljada hektara zemlje, tri-četiri mlina i dve-tri fabrike“. Pa makar smo mi svedoci kako tajkuni i političari danas pljačkaju narod (državu). Isti slučaj je sa prethodnicima od pre stotinjak i više godina. A sada njihovi potomci traže da im se vrati opravdano oduzeta imovina jer je stečena običnim lopovlukom na račun ispaćenog srpskog naroda??? Ali i ako je dobiju nazad od ove države sigurno će doći vreme kada će im ta imovina biti ponovo oduzeta jer je stečena mafijaškim metodama.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!