ЕСКАЛАЦИЈА одужених антивладиних демконстрација грађанског покрета “Протестујем”, уз подршку удружене опозиције предвођене СДСМ Зорана Заева и албанском асоцијацијом Беса, девети пут у четвртак увече изражена масовним револтом у захтевима за оставку председника Македоније Ђорђа Иванова, због одлуке о аболицији политичара умешаних у аферу „Прислушкивање“ додатно заоштрава одужену кризу у овој земљи.
После отказивања за петак заказане „поправне“ рунде политичких договора страначких лидера, уз посредништво иницијатора „помирења“ представника ЕУ у Бечу, одржавање ванредних избора заказаних за 5. јуни све је неизвесније. У условима разбуктавања уличних антивладиних протеста широм Македоније и контрадемонстрација приврженика владајуће ВМРО-ДПМНР Николе Груевског, изостанак „бечке инфузије“, може бити претворен у и у контрамеру увођења санкција, како се наговештава у Скопљу, ускраћивањем препорука Брисела за чланство ове земље у евроинтеграцијама.
Док је на антивладиним протестима у Скопљу, Прилепу, Штипу, Кавадарцима, Куманову… и у четвртак изричито захтевано повлачење акта аболиције за корумпиране политичаре, оставка Иванова и одлагања избора заказаних за 5. јун, јер за њих не постоје услови, на провладиним контрадемонстрацијама испред здања парламента у Скопљу, поновљени су захтеви за одржавање јунског гласања које би земљу „извело“ из кризе…
После неколико дана паузе, провладин Грађански покрет за одбрану Македоније (ГПОМ) у четвртак увече је „извео“ приврженике валадајуће македонске странке на „црту“ супротсдстављеној маси антивладиних демонстраната. Највећи део провладиних приврженика, поново организовано доведен из унутрашњости земље, у центру Скопља подржава одржавање избора 5. јуна пружајући подршку ВМРО- ДПМНЕ и Груевском. Уз транспаренте „Јединствена Македонија“, „Не у ЕУ“, „НАТО – напоље“ и „Народ је сила“, захтевано је окончавање рушилачког “плана опозиције“ плаћеника Запада за дестабилизацију Македоније – „украјинским сценаријом“…
„Блиски сусрет“ велике масе антивладиних демонстраната и групе у контрапротесту, на раскрсници булевара „Партизански одреди“, код скопске саборне цркве, осујетиле су јаке полицијске снаге са воденим топовима. Озбиљнијих инцидената није било. У време уличних антивладиних протеста и контрадемонстрација централни део Скопља потпуно је био затворен за саобраћај, под обезбеђењем распоређених јаких снага полиције, са оклопним возилима и водени топовима, у „тампону“ за спречавање сукоба.
Демонстранти у организацији покрета “Протестујем”, у такозваној „шареној револуцији“, у главном граду Македоније по девети пут окупили су се испред канцеларије Специјалног јавног тужилаштва (СТЈ) пружајући подршку за истраге у афери „Прислушкивање“ и извођење криминалаца из власти пред суд. На протесном маршу ценром Скопља, промењеном маршрутом, поред инфо центра ЕУ, Европског универзитета… до зграде Владе, на булевару Илинден, оставили су шарени траг боја којима су симболично „маркирали“ и потирали недела десетогодишње владавине режима Груевског.
Упркос најавама да ће, под снажним дипломатским пристисцима Запаљда и грађанског отпора који се шири Македонијом, Иванов у четвртак повући акт аболиције у криминал огрезлих политичара, „правни излаз“ из тог све замршенијег лавиринта није пронађен. То додатно заострава укупну ситуацију у земљи, и како се упозорава у Скопљу, прети даљом ескалацијом протеста.
ПРЕТЊЕ „ШТАПОМ“ ЕУ
У ПОТЕЗУ „премошћивања“ за смирење ескалације ситуације у земљи из Брисела и од дипломатских предстваника Запада у Скопљу – еврикомесар за проширење Јоханес Хан и тројица европарламентараца у предсничком тиму – Ричард Ховит, Едвард Кукан и Иво Вајгл, „бацили су шаргарепу“, како се наводи у Скопљу. Да би избори 5. јуна били међународно признати обавеза је хитно повлачење амнестије Ђорђа Иванова. Но, истовремено је најављен и „штап“, конкретнијим упозорењем за могуће санкциинисање због „ретроградних потеза“ странака у врло сложеној ситуацији „која може да доведе до озбиљних последица по земљу.“
У саопштењу из Брисела истиче се да су “у одсуству било каквог даљег напретка, приморани да размотре даље акције за испуњавање јасно постављених услова Европског савета, Европске комисије и Европског парламента”.
Из западних дипломатских извора у Скопљу не искључује се могућност примене и „додатног сценарија“ Брисела попут санкција за политичаре, као и довођење специјалног представника за Македонију…
М. Станчић, Новости