Развојна банка Војводине не одустаје од докапитализације, а ванредна скупштина акционара на којој ће се о томе одлучивати заказана је за 19. новембар. Том приликом, како је наведено на сајту те банке, одлучиваће се о емисији акција „ради повећања основног капитала неновчаним улогом квалификованом инвеститору Аутономној Покрајини Војводини”.
Намера АП Војводине је да докапитализује своју Развојну банку тако што ће емитовати динарске обвезнице у вредности 15 милијарди динара с роком доспећа од 30 година.
Познаваоци прилика кажу да је то модел по којем су рађене и друге докапитализације државних банака. Нажалост, без успеха, јер се радило о повећању капитала неновчаним улогом, због чега банке нису добијале жив новац, нису се опорављале од лошег пословања и поново су постајале кандидат за докапитализацију.
У последњем случају ради се о докапитализацији с врло великим роком доспећа. У случају докапитализације Нове Агробанке у мају ове године држава је емитовала дужничке папире у вредности 85 милиона евра који доспевају 2015. године.
Зоран Петровић, заменик председника Извршног одбора Рајфајзен банке сматра да најављена емисија дужничких папира Војводине није ни намењена тржишту.
– Динарске обвезнице са тако дугим роком доспећа на тржишту не могу да се продају и ја верујем да су они тога и те како свесни. С друге стране очигледно је да желе да емисију обвезница структурирају на такав начин да из године у годину имају релативно мала издвајања из буџета. У случају Развојне банке Војводине, према изјавама надлежних, ради се о банци која је поткапитализована. Дакле недостаје капитал и докапитализација може да се спроведе тако што ће РБВ емитовати акције које ће већински акционар платити у новцу, на терет буџета Војводине или неновчаним улогом, односно у обвезницама. Код докапитализације обвезницама банка не добија, оно што је неопходно, а то је свеж новац. Претпостављам да је један правац размишљања да се те обвезнице могу искористити код Народне банке Србије, у операцијама на отвореном тржишту и за кредитне олакшице. Овде је проблем, јер НБС, у складу са својим правилима, прихвата хартије које је издала Република Србија. Када би те хартије и биле прихватљиве, поставило би се принципијелно питање да ли би то значило кредитирање државе, додуше на индиректан начин, а што не би било у складу са важећим прописима – каже Петровић.
Други правац јесте да се те хартије продају на секундарном тржишту. У том случају се и те како мора повести рачуна о камати и року обвезнице, ко су потенцијални инвеститори као и времену када се обвезнице издају, каже Петровић.
Ненад Гујаничић из Синтеза Инвест групе каже да је држава ове године у неколико наврата спасавала државне банке и услед тешке ситуације у буџету ниједном нису уплаћивана ликвидна средства (новац) већ је то рађено путем обвезница које су заузимале место токсичне активе у билансима банака.
– На овај начин капитална адекватност банака је усклађивана са регулаторним захтевима, али је и даље остао велики проблем ликвидности будући да су оваквим финансијским институцијама преко потребна ликвидна средства. Ово би могао бити случај и са РБВ-ом уколико се докапитализују обвезницама са роком од 30 година, јер ће само књиговодствено посматрано бити све у реду, али се неће моћи покрити велике дубиозе услед гомиле лоших кредита наслеђених из прошлог периода – сматра Гујаничић.
———————————————————-
Државни функционери воде кампању против РБВ
Нови Сад – Председник Извршног одбора Развојне банке Војводине Горан Костић оптужио је јуче највише државне функционере у Србији да воде кампању против те банке.
Костић је на конференцији за новинаре у седишту банке рекао да не стоје аргументи који се последњих дана пласирају у јавности, нити је тачан података о лошим пласманима РБВ. „Нико у јавности није навео да је то део наслеђа Металс банке, предузећа у реструктурирању у којима су поништене приватизације и имовине одузете од извршилаца кривичних дела. Све се то, свесно или несвесно, намерно или ненамерно, изоставља”, рекао је Костић.
„РБВ није повезана са пословањем Металс банке, али смо јако заинтересовани да се сазна коначна истина и оконча процес, јер ће нам то омогућити да наплатимо огроман део потраживања”, рекао је он.
———————————————————-
Молба гувернерке
Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић изјавила је јуче да, и поред високог учешћа проблематичних кредита у укупним кредитима, финансијски систем Србије није угрожен.Она је замолила чланове владе да својим изјавама о појединим банкама не уносе било коју врсту узнемирења међу грађане, поготово имајући у виду да је новембар месец штедње.
„Желим да замолим своје колеге из владе да се баве својим послом и да не уносе било коју врсту узнемирења, поготово у недељи и месецу штедње”, истакла је Табаковићева.
Она је додала да треба имати у виду „да банкарство почива на поверењу као и религија” и да зато не треба прејаким и неодмереним речима стварати лоше услове за наставак те штедње, поготово у домаћим банкама.
На питање да ли су то поједини чланови владе уносили узнемирење својим изјавама о Развојној банци Војводине, Табаковић је рекла да се „боји да је јучерашњи наслов у новинама – не знам колико је конструисан, а колико је то изворна најава – прилично уздрмао ту банку, а то никоме од нас није потребно у месецу штедње”.
———————————————————-
Дајте доказе
Нови Сад– Влада Војводине позвала је јуче државне функционере Србије да „хитно докажу” своје тврдње у вези са Развојном банком Војводине и да престану да нарушавају стабилност те банке.
Како се наводи у саопштењу војвођанског секретаријата за информисање, Влада Војводине као већински акционар банке сматра да изјава премијера Ивице Дачића да су у РБВ „проневерене десетине милиона евра” производи велику штету за државни капитал. „Уколико премијер поднесе доказ да је РБВ под управом Владе Војводине и са менаџментом који смо постављали, проневерила ма и један, а не десетине милиона евра, како премијер наводи, не само да ће комплетно руководство банке бити смењено, већ ће и сви чланови Владе Војводине дати оставку”, пише у саопштењу.
Додаје се да Влада Војводине неће дозволити даље блаћење угледа њених институција, изазивање финансијске дестабилизације и нарушавање угледа и интереса целе земље. „Политички ратови се не воде у банкама и институцијама државе, већ на изборима. Ми смо својим радом и резултатима добили поверење грађана ма колико се то не свиђало онима које су ту битку у Војводини изгубили”, наводи се у саопштењу Владе Војводине.
Танјуг, БЕТА, Политика